Az Állami Számvevőszéket használják fideszes önkormányzati képviselők arra, hogy saját településükön az ellenfeleiket lejárassák az önkormányzati választási kampányban, derült ki a STOP birtokába került hangfelvételből. A kónyi fideszes jelöltek beszélgetéséből kiderül az is, hogy zsarolásra, továbbá botránypolitizálásra is alkalmasak a számvevőszéki vizsgálatok. Az ÁSZ cáfol.

 

 

"A mostani ÁSZ-vezető a Fidesz embere. Mindenki most kopogtat nála, minden polgármesterjelölt, hogy az előző szocit valamivel meg kéne zsarolni. Két-három évre visszamenőlegesen kérnek csak vizsgálatokat" - hallható a hangfelvételen, amely az önkormányzati választásokon induló fideszes polgármesterjelölt és képviselőjelöltek megbeszélgetését tartalmazza.

A felvételen Ágoston Tamás, a kónyi önkormányzati választás fideszes jelöltjének hangja hallható, a tanácskozáson néven nevezett és szintén megszólaló hölgy, Marica, pedig nem más, mint Németh Marica, Kóny fideszes polgármesterjelöltje.

Hogy Kónyban miként zajlik az önkormányzati választás, arra a felvétel több ponton is részletekkel szolgál. Németh Marica fideszes polgármesterjelölt például kijelenti, hogy "gyerekek, ha nem tudjuk megfogni, elbukunk, meg kell fogni ÁSZ-vizsgálattal." Ágoston Tamás mindehhez hozzáteszi: "egy általános ÁSZ-vizsgálat legyen lefolytatva Kónyban, ugyanis nem volt még nálunk ilyen sem az elmúlt években". Érdekes, hogy arra figyelnek a képviselőjelöltek, hogy az ÁSZ-vizsgálat ne tíz évre visszamenő legyen, hiszen akkor még ők voltak hatalmon, ahogy egyikük minderre rámutat.

A megbeszélés résztvevői szerint az már nem lényeges, hogy lesz-e eredménye az ÁSZ vizsgálódásainak, amint Ágoston Tamás kijelenti, "ha a választások előtt egy héttel indul el, nekünk az is nagyon jó és nem is akarunk eredményt a választásokig". (...) "Arra mondtuk azt, hogy nekünk az is jó, ha elkezdenek vizsgálódni, és azt mondta erre Alpár, hogy azt garantálom, hogy a faluban az látványos lesz". A felvételen emlegetett Alpár, Gyopáros Alpárra célzás, aki a csornai választókörzet fideszes képviselője. Ezt valószínűsíti, hogy a beszélgetésen hallható utalás Áder Jánosra, aki szintén csornai, és Gyopáros elődje volt a parlamentben: "Alpár (...) felhívja a Jánost, az Ádert, az Áder viszont állítólag puszi barátságban van ezzel az emberkével Az ÁSZ elnökével - A szerk. és megpróbálnak valamit, hogy kicsit kotorjon".

A hangfelvételből kiderül az is, hogy az Állami Számvevőszék eddig független elnökének helyére választott, volt fideszes országgyűlési képviselőnek, Domokos Lászlónak milyen feladatai lennének. A beszélgetésen elhangzottakból arról értesülhetünk, hogy nemcsak Kónyon, hanem az egész országban az ÁSZ-t használnák a Fidesz jelöltjei arra, hogy ellenfeleiket lejárassák, megzsarolják, és botrányt keltsenek. "Mert azért vannak olyan kerületek Pesten, vannak olyan országos jellegű történetek, ahol viszont a polgármesterjelölt, ahol a fideszes polgármesterjelölt csak úgy tud regnálni, vagy akkor tud igazán botrányt fogni, ha már az ellenőrzés kezükben van".

A STOP megkereste Németh Maricát, akit nem értünk utol, Ágoston Tamás viszont telefonon rendelkezésünkre állt. Mint mondta, nem tud róla, hogy az ÁSZ vizsgálatot akar-e indítani Kónyban, tudomása szerint ilyen vizsgálat "jó pár éve volt". Felvetésünkre, hogy mit tud arról az "országszerte működő gyakorlatról", hogy fideszes jelöltek az ÁSZ-nál kopognak egy-egy célzott vizsgálatért, leszögezte, a beszélgetés folytatásának akkor van értelme, ha a helyszínre utazunk és személyesen folytatjuk, különben "mindenféle kreált információk" alapján nem hajlandó erről a témáról tovább beszélni. A jövő héten visszatérünk rá.

Kövessi Judit, az ÁSZ osztályvezetője a STOP-nak határozottan cáfolta, hogy politikai megrendelésre végeznének ellenőrzéseket. "Az ÁSZ vizsgálatait politikamentesen végzi, van egy éves tervünk, és az ütemezésnek megfelelően folytatjuk az ellenőrzéseket". Ezt a tervet, mint Kövessi Judit mondta, tavaly novemberben hagyták jóvá. Igaz, évente 100-150 esetben lakossági bejelentés is érkezik, hogy - nemcsak az önkormányzatoknál - valahol visszaélés történik, de ezek közül sem indul minden esetben vizsgálat, "hanem a bejelentés súlyától függ, hogy névtelen vagy nem névtelen a bejelentés, vagy van-e olyan témavizsgálat, amihez hozzákapcsolható".

Egy ilyen ellenőrzésen éppen most esett át Kazincbarcika, és ezen keresztül Szitka Péter szocialista polgármester, aki a STOP-nak azt mondta, eddig - az ő regnálása alatt - átfogó ÁSZ-vizsgálat még nem volt, most viszont egy hároméves átfogó ellenőrzést kaptak. Ez a napokban zárult le, más kérdés, hogy a "tüzetes" vizsgálat ellenére "nem találtak semmit", ugyanakkor "időben, leterheltségben is sokat jelent egy ilyen ellenőrzés".

(Stop nyomán)

Kapcsolódó anyagok:

 - Újabb hangfelvétel: így működik a Kubatov-rendszer élesben