/Bővített hír./

Kovács Sarolta nagy küzdelemben bronzérmet nyert a női öttusázók versenyében a tokiói olimpián.

A másik magyar induló, Gulyás Michelle - akinek szintén volt esélye kiemelkedő eredmény elérésére - a gyengén sikerült lovaglás után a 12. helyen végzett.



Fotók: Czeglédi Zsolt / MTI

A 2016-ban egyéniben világbajnok Kovács kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott, harmadikként kezdte meg a kombinált számot, melyben rögtön az első lövészetnél hibátlanul célzott, így megelőzte a dél-koreai Kim Sze Hit, ráadásul eltüntette 11 másodperces hátrányát a rajtnál éllovas orosz Juliana Batasovával szemben. Az élcsoporthoz viszont felzárkózott a remekül futó Kate French, aki 800 méter megtétele után már elsőként érkezett a második lövészethez szorosan a nyomában a székesfehérvári öttusázóval.




Másodjára már némi pontatlanság is csúszott Kovács lövészetébe, de így is a brit riválisa után hagyta el a lőállást, hátránya mindössze három másodperc volt. Az újabb 800 méteren ez nyolcra nőtt, ráadásul a szintén remekül futó litván Laura Asadauskaite hátulról egyre jobban közelített az élcsoporthoz. Kovács aztán megint nagyszerűen célzott - ezúttal hat lövés kellett az öt találathoz -, így French mögött továbbra is második volt.




A negyedik lövészet sem hozott változást, French behozhatatlan előnnyel vágott neki az utolsó körnek, Kovácsnak pedig nem volt elég előnye, hogy maga mögött tartsa a Londonban győztes Asadauskaitét, de a harmadik pozícióját könnyedén őrizte meg.

A harmincéves székesfehérvári öttusázó, aki tavasszal térdműtéten esett át, harmadik olimpiáján szerepelt: Londonban 33., Rio de Janeiróban 16. volt.

Gulyás a kombinált számban a hetedik legjobb teljesítményt nyújtotta, amivel a 16. pozícióból a 12. helyre tudott feljönni.

Kovácsé a magyar csapat 16. érme - öt arany és hét ezüst mellett a negyedik bronz - a japán fővárosban.

Kovács Sarolta-portré:

Született: 1991. március 12., Tapolca
Klubja: Volán Fehérvár
Versenyszáma: egyéni
Olimpiai eredményei: bronzérmes (2021), 16. (2016), 33. (2012)
További kiemelkedő eredményi: egyéniben - világbajnok (2016), vb-ezüstérmes (2011); Eb-ezüstérmes (2017), Eb-bronzérmes (2018), csapatban - világbajnok (2016, 2017, 2018), vb-ezüstérmes (2011, 2012), vb-bronzérmes (2009, 2015), Európa-bajnok (2011, 2018), Eb-ezüstérmes (2010, 2017), Eb-bronzérmes (2009, 2012); váltóban - világbajnok (2008, 2011), vb-ezüstérmes (2013), Európa-bajnok (2010, 2011), Eb-bronzérmes (2007), vegyes váltóban - Eb-bronzérmes (2017, 2018)

További frissítések: Kovácsnak a kiváló úszása alapozta meg a sikerét, Gulyást a lova akadályozta

"Az volt a siker kulcsa, hogy csak magamra koncentráltam. Nem tudtam, ki van előttem, ki van mögöttem, csak én voltam a pályán" - mondta Kovács Sarolta, aki szerint a kiváló úszása alapozta meg a sikert.

"Ami rajtam múlott, azt megtettem. A fizikai számokkal elégedett vagyok, az úszás majdnem olimpiai csúcs lett - összegzett Gulyás, aki azt ígérte, három év múlva, Párizsban még jobb lesz. - Egész évben stabilan vívtam és ezt az olimpián is hoztam, ami elképesztő. Úgy voltam vele, ha bármi rossz történik, akkor is első 12-ben kell végezzek, végülis ezt megcsináltam. Külső tényező akadályozta meg a még jobb szereplést, konkrétan a lovam" - tette hozzá.

 Volt, aki még nagyobbat bukott lovaglásban

Az addig utcahosszal vezető, olimpia csúcsot lövő Annika Schleu 0 pontot kapott a számban, és a ló makaccsága miatt csak 31. lett. Ha a lova annyit ront, mint Gulyás rakoncátlan jószága, akkor a 11. helyen zár, ha annyit, mint Kovácsé, ezüstérmes, ha nem hibázik, akkor összetett olimpiai csúccsal nyer. (Bár az utolsó számban egy jó lovaglás után valószínűleg nem ugyanúgy teljesít.) Az alábbi videón látszik, hogy az (arany)érem kiéneklését a szájából nem viselte jól.

"Karrierem legszebb pillanata"

Noha 2016-ban világbajnok lett egyéniben, mégis a tokiói olimpián megszerzett bronzérmét tekinti pályafutása csúcsának az öttusázó Kovács Sarolta.

"Ez a karrierem legszebb pillanata" - jelentette ki lelkendezve a székesfehérvári versenyző, aki ezt azzal indokolta, hogy két-három hónapja majdnem minden elúszott számára a térdsérülésével. "Március végén megműtöttek, aztán trombózis alakult ki, így két hónapig nem tudtam edzeni és készülni. Ezért van az, hogy ezt lelkileg sokkal nagyobb sikernek élem meg" - mondta.

Kovács Sarolta arról is beszélt, hogy ebben a rendkívül nehéz időszakban sokat segített neki a mentál trénere, ahogy fogalmazott, "fekve az ágyban csakis mentálisan tudott készülni". Felidézte, hogy bár edzeni nem tudott, de elment társaival az edzőtáborba is, hogy legalább magába szívja az ottani levegőt.

"Először az úszás után szakadt ki belőlem a feszültség. Utána el is sírtam magam. Tudtam, hogy jó erőben vagyok, de nem tudtam, ez mire elég, mivel nem szerepeltem versenyeken. Nagyon kellett a lelkemnek, mert rég nem értem el ilyen jó időt. A lovaglást élveztem, de rögtön Michelle után nem volt könnyű a pályára lovagolni. Szerencsére a lovam tulajdonosa figyelmeztetett, hogy Eutric bal vállára figyeljek" - elevenítette fel a versenyét Kovács Sarolta, akit saját bevallása szerint kifejezetten feltüzelt, hogy riválisain azt látta a kombinált számot megelőzően, hogy nem számolnak vele.

A friss bronzérmes, akinek egyik edzője az olimpiai bajnok Vörös Zsuzsanna, elárulta, a kulcs az volt, hogy pont ugyanúgy csakis magára koncentrált, mint a Moszkvában szerzett világbajnoki címe alkalmával. Nem tudta, ki van előtte és ki van mögötte, úgy érezte, mintha csak ő lenne a pályán és hagyta, hogy a szíve vigye előre.

"Először is pihenni, nyaralni szeretnék. Még fiatal vagyok, szóval eljuthatok Párizsba a következő olimpiára, de nem ígérem meg. Az biztos, hogy kipróbálom az új szisztémát" - beszélt a jövőjéről Kovács arra utalva, hogy a jövőben csoportokba bontva, kieséses rendszerben bonyolítják majd le a versenyeket. "De vonz a katonaság, az edzőség is, illetve tanító néni is szívesen lennék".

"Csak úgy, mint úszásban" - árulta el Kállai Ákos szövetségi kapitány, mivel engedte a kombinált számra Kovács Saroltát. "Kifejezetten meglepett az úszásban elért ideje, mert ilyen jó eredményt már rég nem úszott. De úgy gondoltam, ha ott megvolt a szíve ehhez a teljesítményhez, akkor most is meglesz, hiába volt már sok negatív élménye futásban".

A szakvezető arról is beszélt, hogy könnyű együtt dolgoznia Kováccsal, mert nagyon jó a kapcsolatuk, éppen ezért nála tudja azt, mit kell mondania, mi az, ami működik használ neki.

"Most olyat csinált meg, amit még soha: megtartotta a dobogós helyét. Amikor világbajnok lett, akkor olyan előnye volt, hogy előre menekülve nem érték utol" - adott magyarázatot arra Kállai, miért értékeli többre mostani bronzérmét az öt évvel ezelőtti világbajnoki címnél.

(Kuruc.info - MTI)