Napi 548 ezer hordóval, a korábbi emeléseknél nagyobb léptékben emelte meg augusztusra vonatkozóan a szervezet tagjaira vonatkozó kitermelési kvótát a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetét és annak társult tagjait tömörítő OPEC+.
A nagyobb léptékű termelésnövelésről hozott döntést a szervezet azzal indokolta, hogy a globális gazdasági kilátások stabilak, az olajkészletek viszont alacsonyak, miközben az olajpiac fundamentális mutatói erősek.
A mostani volt az első OPEC+ találkozó azóta, hogy Izrael és az Egyesült Államok légitámadásokat hajtott végre Irán ellen, ami ideiglenesen megemelte az olajárakat. A termelés növelését főleg Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Kuvait, Omán, Irak, Kazahsztán, Algéria és Oroszország támogatta.
Az OPEC+ a korábbiaknál nagyobb mértékben emelte meg kitermelését, miután májusban, júniusban és júliusra vonatkozóan havi 411 ezer hordóval, ezt megelőzően, áprilisban pedig 138 ezer hordóval növelte a piaci kínálatot.
Az OPEC+ célja a piaci részesedése visszaszerzése, és hogy eleget tegyen Donald Trump amerikai elnök azon kérésének, miszerint olcsóbb benzinárakat akar.
A világ olajkínálatának felét termelő csoport 2022 óta köti magát önkéntes termeléskorlátozó kvótákhoz. Idén április óta fokozatosan növeli a kínálatot és augusztusig naponta 1,918 millió hordó kerül vissza a piacra. Így az eredetileg napi 2,2 millió hordós kitermelés-korlátozásból már csak napi 280 ezer hordó van vissza.
A szövetség augusztus 3-án tartja meg következő ülését.
(MTI)