A vámtarifák ritkán hozzák meg az ígért gazdasági előnyöket - figyelmeztetett Ralph Ossa, a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) vezető közgazdásza, gazdasági kutatási és statisztikai részlegének vezetője szombati blogbejegyzésében.

A szakértő írásában nem nevezte meg az Egyesült Államokat, amely jelentős vámokkal akarja elérni a hazai termelés növekedését.

"A vámtarifák lényegében egyszerűek: növelik az importált áruk hazai árát. Hatásuk azonban összetett módon áramlik végig a gazdaságon, megváltoztatva az árakat, béreket, árfolyamokat és kereskedelmi mintákat" - fejtette ki Ossa.

Rámutatott arra, hogy a vámtarifák előnyösek lehetnek azoknak a hazai iparágaknak, amelyek versenyeznek az importált termékekkel. "Ez azonban elvonja a munkaerőt és a tőkét az exportáló szektortól" - tette hozzá. Szerinte a hazai iparágak bővítése emellett magasabb béreket eredményez, ami növeli az exportáló cégek költségeit, így azok kevésbé lesznek versenyképesek a nemzetközi piacokon.

Ossa rámutatott arra is, hogy a vámtarifák csökkentik a vám alá eső termékek iránti hazai keresletet. "Ez pedig csökkenti a külföldi valuta iránti keresletet, és a helyi valuta erősödéséhez vezet. Bár a vámtarifák megváltoztathatják az egyes ágazatok kereskedelmét vagy a kétoldalú kereskedelmet, a kutatások azt mutatják, hogy a vámtarifáknak kicsi a hatásuk az összesített kereskedelmi mérlegekre" - írta a szakértő.

Következtetése szerint a vámtarifák nem csupán eszközök a bevételszerzésre vagy a hazai iparágak védelmére, hanem olyan politikai eszközként működnek, amelynek széles körű, gyakran nem kívánt következményei vannak. "Rövid távon vonzók lehetnek, de elhomályosíthatják a hosszú távú költségeket, amelyek az inflációra, a versenyképességre és nemzetközi együttműködésre hatnak" - emelte ki a közgazdász.

(MTI)