A Jézus Krisztus világra jöttének barlangja fölé emelt bizánci templom, a betlehemi Születés Bazilika fölvételét kérte az UNESCO Világörökség Listájára a Rámalláh városban székelő Palesztin Nemzeti Hatóság - olvasható az Ahbár en-Nahárdá (A Mai Nap Hírei - أخبارالنهاردة ) című egyiptomi hírportálon. Az izraeli külügyminiszter máris tiltakozott a kérés teljesítése ellen.



Jézus születésének pontja Betlehemben

A Palesztin Nemzeti Hatóság kérte az első változatában még a bizánci kereszténység idejében épült betlehemi Születés Templom fölvételét az UNESCO Világörökség Listájára. A hivatalosan néhány nappal ezelőtt benyújtott palesztin kérelemről az UNESCO június végén összeülő, úgynevezett Világörökségi Bizottsága dönt. Ávigdor Lieberman izraeli külügyminiszter máris tiltakozott a palesztin kérelem benyújtása ellen és figyelmeztette az UNESCO-t (!) nehogy fölvegye a Világörökség Listájára Jézus Krisztus születési helye fölé emelt templomot.

A Palesztin Nemzeti Hatóság tavaly ősszel Izrael és ismert támogatói, így elsősorban az Amerikai Egyesült Államok és Kanada élénk tiltakozása ellenére az UNESCO teljes jogú tagja lett. Izrael és a fentebb említett két észak-amerikai állam a palesztinok fölvétele után beszüntette az ENSZ-szervezet anyagi támogatását.



Pillantás a betlehemi Születés Templom harangtornyából

Az UNESCO 1972-től mostanáig 153 ország összesen 936 nevezetes emlékhelyét vette föl a Világörökség Listájára. Izraelből így kerülhetett föl a listára a többi között a Holt-tenger melletti Mászádá (Mecádá - מצדה) nevű fellegvár, a Földközi-tengerparti Akko (Akká) városa és a Negev-sivatag hajdani nabateus kereskedővárosai: Ávdát, Mámsit, Halucá és Sivtá. Magyarországról szerepel a listán például a budapesti Andrássy út és környéke, a Hortobágyi Nemzeti Park és Hollókő.

Viktor Battásze, Betlehem város keresztény palesztin polgármestere a Válláh!Hádásot hírportálnak elmondta: azért kérték elsőként a betlehemi Születés Bazilika fölvételét a Világörökség Listájára, mert ez a templom szent helynek számít a világ összes keresztényének a szemében.

Hering József – Kuruc.info

Kapcsolódó: "Izrael a szabadság és az emberi jogok egyetlen világítótornya a térségben"