Több mint 30 éve tart a hidegháború Teherán és Washington között. Az állítólagos iráni merényletterv az Egyesült Államokban új muníciót szolgáltathat. Mit tervez Washington - vajon eszkaláció fenyeget? - teszi fel a kérdést a dpa német hírügynökség amerikai tudósítója.
Itt a bizonyíték!
Hillary Clinton gyors és határozott volt. Alig két órával azt követően, hogy a feltételezett iráni merényletterv nyilvánosságra került, az amerikai külügyminiszter már közzé is tette a Teheránnal szemben követendő politikáját. Irán további elszigetelése, és súlyosabb intézkedések a perzsák ellen. A világhatalom fenyegetőzik. És mindez annak ellenére, hogy számos szakértő jelentős kétségének adott hangot, hogy az amerikai vád valóban helytálló és kikezdhetetlen.
Márpedig - írja a dpa tudósítója - a washingtoni szaúdi nagykövet elleni állítólagos iráni merényletterv háttere annyira különös és titokzatos, hogy még amerikai biztonságpolitikai szakértők is hitetlenkedve csóválják fejüket. Különösen arra az amerikai állításra ráncolják homlokukat, hogy a gyilkossági összeesküvésben az al-Kudsz Különítmény tagjai is benne vannak. Ez ugyanis egyáltalán nem vall Teherán keze nyomára.
Ahhoz ugyan kétség sem fér, hogy Irán évek óta támogatja a radikálisokat, mint amilyen a Hamász vagy a Hezbollah. Csakhogy Teherán - mondják a szakértők - terrorterveiben általában sokkal inkább "helyetteseire" támaszkodik. Eddig ugyanis nem volt jellemző a perzsa vezetésre, hogy saját maga piszkolná be a kezét.
Hasonlóan kétségeket ébreszt a merényletterv célja: "miért akarná megölni Irán a washingtoni szaúdi nagykövetet?" - kérdezi Alireza Nader, a Rand Corporation amerikai kutatóintézet Irán-szakértője a The Washington Postban.
Az amerikai titkosszolgálat, a CIA egykori közel-keleti tisztje, Robert Baer is komoly kétségeinek ad hangot. Ő különösen azon hökkent meg, hogy az amerikai ügynökök milyen könnyen lépre csalhatták az állítólagos al-Kudsz-tagokat. "A trehányság ebben az esetben minden képzeletet felülmúl. Az al-Kudsz ennél azért jobb. Csak rád néznek, és halott vagy" - idézte őt a The Washington Post.
Teljesen tisztázatlanok a feltételezett összeesküvés részletei és háttere. Az Egyesült Államok további lépései szempontjából döntő a kérdés, hogy valóban be volt-e vonva a teheráni kormány - és ha igen, milyen szintig. Eric Holder amerikai igazságügy-miniszter elég messzire ment vádjával, amikor azt mondta, hogy az iráni vezetés egyes "elemei" is benne voltak. Ezzel szemben nevük elhallgatását kérő amerikai tisztviselők sokkal visszafogottabbak. A döntő kérdés, hogy "mennyire magasan" helyezkednek el az iráni kormányzat emberei.
Homályban maradnak azok az állítólagos iráni tervek is, hogy bombamerényleteket követnek el a washingtoni szaúdi és a Buenos Aires-i izraeli nagykövetség ellen. Lélegzetelállítónak tűnnek azok a részletek, amelyekről a The New York Times meg nem nevezett forrásokra hivatkozva ír. Ezek szerint a Los Zetas kábítószer-klánnal is voltak tervek, hogy sok tonnányi ópiumot csempésznek a Közel-Keletről Mexikóba. A terv azonban meghiúsult, mert az amerikai ügynökök csapdát állítottak az irániaknak. Nem véletlen, hogy Robert Mueller FBI-főnök "hollywoodi forgatókönyv" receptjére íródott krimiről beszél.
Egyelőre nem láthatóak át a "politikai mellékhatások". Több mint 30 éve hidegháború van Irán és az Egyesült Államok között, azóta, hogy egy éven keresztül Teheránban túszként tartottak fogva néhány tucat amerikai diplomatát.
Egyelőre nem világos, miként reagál Washington. Eddig csak Clinton ütött meg kemény hangnemet - Barack Obama elnök még nem engedett betekintést terveibe - írja a német hírügynökség washingtoni tudósítója.
(MTI nyomán)
Korábban írtuk: