Az egyiptomi események nagy hatással vannak a holtpontra jutott izraeli-palesztin béketárgyalásokra a közel-keleti "kvartettnek" - az Egyesült Államok, az ENSZ, az Európai Unió és Oroszország - szombaton a müncheni nemzetközi biztonsági fórumon előterjesztett nyilatkozattervezete szerint.

A kvartett - az Egyesült Államok, az ENSZ, az Európai Unió (EU) és Oroszország - képviselőinek jóváhagyására váró tervezet szerint a béketárgyalások felújításának további halogatása "rontaná a térség békéjének és biztonságának kilátásait". "Egyiptomban és a térségben másutt az utóbbi időben történt drámai fejleményekről" szólva megállapítja, hogy "a kvartett tagjai megvizsgálták ezek hatását az arab-izraeli békére nézve, s megegyeztek, hogy következő találkozóikon kiemelten foglalkoznak tovább velük".

A négy fél képviselője: Hillary Clinton amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, valamint Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár és Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője külön tanácskozást tartott a müncheni fórum idején. A tervezetnek a Reuters hírügynökséghez eljutott példánya szerint a kvartett megismételte, hogy szeptemberig be kellene fejezni az izraeli-palesztin tárgyalásokat, és hogy a négy fél márciusban ül össze újra e tárgyban.

Szergej Lavrov a fórumon szorgalmazta a különböző felek párbeszédét Egyiptomban, mondván, hogy csak így juthatnak ki a zsákutcából. "Teljesen világos, hogy ez így nem mehet tovább. Párbeszédre van szükség" - hangsúlyozta. Úgy vélekedett, hogy a válság megoldásában részt kell vennie "mindenkinek, aki számít" a nemzetközi színtéren.

Orosz részről pénteken bírálták, politikai beavatkozásnak minősítették Ban Ki Mun szavait, miszerint gyors politikai változásra van szükség Egyiptomban. Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet úgy ítélte meg, hogy az ENSZ szerepébe "nem fér bele a politikai tanácsadás egy szuverén országnak, amellyel az ENSZ-nek igen régi kapcsolata van".

(MTI)