A földelkobzások folytatását igérte szombaton Robert Mugabe zimbabwei elnök, egyúttal távozásra szólitotta fel a dél-afrikai ország utolsó fehér farmereit is. A köztörvényes, tömeggyilkos és korrupt Mugabe uralma alatt az egykor négereknek is magas életszinvonalat biztositó angol gyarmatból nyomortanyát csinált, a fehéreket pedig elűzik, kifosztják vagy lemészárolják. Ennek követeztében az államban már szinte semmi sem működik. Ezzel együtt, rendben: Afrika nem a fehéreké. Európa viszont nem a niggereké, tehát egy szálig távozzanak. A kontinensünkön folyamatban lévő fehér önvédelmi fordulat hamarosan el kell vezessen a szinesek hazaküldéséhez.

"A földosztás folytatódni fog, nem áll le. A még itt maradt fehér farmereknek gyorsan el kell hagyniuk birtokaikat, mivel ott nincs számukra hely" - mondta támogatóihoz szólva a 85. születésnapját ünneplő diktátor.

Mugabe születésnapi partiját a sajtó szerint 250 ezer dolláros költséggel rendezték meg a fővárostól száz kilométerrel északnyugatra fekvő szülőfalujában, Chinhoyiban. Eközben az új egységkormány nem tudja előteremteni a gazdaság megmentéséhez szükséges pénzügyi segitséget, s az országot száguldó infláció, éhinség és tömeges kolerajárvány sújtja. A fertőző kór augusztus óta több mint négyezer ember halálát okozta.

A dél-afrikai országban a függetlenné válás (1980) óta hatalmon lévő elnök azonban továbbra is a brit gyarmati időkből fennmaradt, úgymond igazságtalan földelosztásból igyekszik tőkét kovácsolni. Mugabe - aki február közepe óta egykori esküdt ellenségével, a kormányfői posztot kiharcoló Morgan Tsvangiraival kénytelen megosztani a hatalmat - pénteken egy tv-interjúban ostobaságnak nevezte, hogy a nyugati országok feltételekhez, például a sajtószabadság megteremtéséhez kötik az afrikai ország ellen bevezetett büntetőintézkedések feloldását.

Két nappal korábban a zimbabwei politikai foglyok szabadon engedését szorgalmazta az ENSZ főtitkára, aki afrikai körútja első állomásán a térség nagyhatalmának, a Dél-afrikai Köztársaságnak a vezetőivel tárgyalt. Ban Ki Mun szavai szerint "Zimbabwe gazdasági helyzete szörnyű, s a humanitárius helyzet is nagyon aggasztó".

A letartóztatott politikai és emberi jogi aktivisták szabadlábra helyezése elősegitené, hogy beinduljanak a külföldi segélyek - mondta.

A mintegy harminc politikai fogoly többsége a Mozgalom a Demokratikus Változásért (MDC) tagja, és annak ellenére vannak börtönben, hogy a párt már két hete egységkormányt alakitott Mugabe elnök pártjával.

(mti korrigálva)