Vissza kellett fordulnia az Iberia légitársaság Madridból Párizsba tartó járatának vasárnap este, miután néhány perccel a felszállás után egy nagytestű madárral – feltehetően keselyűvel – ütközött. Az eset San Agustín del Guadalix térségében történt, a repülőgép még Madrid közelében repült.
A légitársaság közlése szerint a vadonatúj, alig néhány hete forgalomba állított Airbus A321XLR orrkúpján és az egyik hajtóművén jelentős sérülések keletkeztek. A pilóták azonnal vészhelyzetet jelentettek, és engedélyt kértek a madridi repülőtérre való visszatérésre. A repülőgép gond nélkül leszállt, az incidens során senki sem sérült meg.
A 182 utas aznap este egy másik járattal folytathatta útját Párizsba.
A fedélzeten készült mobiltelefonos felvételeken látható, hogy az utasok oxigénmaszkot húznak, miközben rövid ideig zavart helyzet alakul ki a kabinban. A leszállás után készült fotókon jól látszik, hogy az orrkúp egy része leszakadt, az egyik hajtómű is megsérült. A tűzoltók a földetérés után átvizsgálták a hajtóművet, majd tűzvédelmi okokból oltóanyaggal kezelték, hogy megelőzzék az esetleges kigyulladást.
🛬💥 ¿UN PÁJARO?
— Xavi G (@xavig72) August 3, 2025
Este es el estado en el que quedó el morro del avión A321XLR de Iberia tras el vuelo IB579 Madrid–París.
Sí, según la versión oficial… un pájaro. 🐦
¿Seguro que era un pájaro ? ¿O era un pterodáctilo?
Porque esto no parece una “colisión leve con fauna”.
📍… pic.twitter.com/4WJDU2zihl
A madridi légiforgalmi irányító, Juan Gómez a spanyol RTVE televíziónak elmondta: bár a képek drámaiak, a becsapódás valójában kevésbé súlyos, mint ahogy az a fotókon látszik.
🔴 Collision aviaire avec un Airbus A321XLR d’Iberia.
— air plus news (@airplusnews) August 4, 2025
Le vol IB579 reliant Madrid à Paris Orly a dû se poser en urgence juste après son décollage.
L'avion, immatriculé EC-OOJ, venait de décoller lorsqu'il est entré en collision avec un oiseau, probablement un vautour selon les… pic.twitter.com/XSsLY4cvlG
"A repülőgépek orra mindig könnyű anyagból készül, mivel ott található a meteorológiai radar, amely a közeledő viharokat érzékeli" – tette hozzá.
Az Aviacionline szakportál szerint a madarakkal való ütközés jól ismert, de nem teljesen kiküszöbölhető kockázat a légiközlekedésben. A repülőtereken többféle módszert alkalmaznak a madarak távoltartására, de az ilyen balesetek így is előfordulhatnak.
A portál hozzátette: a hajtóművek engedélyezési folyamata során szigorú tesztekkel vizsgálják, hogy meghibásodás esetén a hajtómű biztonságosan leállítható legyen, anélkül, hogy a repülőgép szerkezeti épsége veszélybe kerülne.
(MTI)