Meredeken emelkedik a tíz legnagyobb fejlett gazdaság államadóssága, mindenekelőtt az amerikai közfinanszírozás meggyökeresedő magas deficitje és a védelmi kiadások jelentős növelése miatt - áll a Fitch Ratings kedden Londonban bemutatott helyzetértékelésében.
A nemzetközi hitelminősítő az általa újonnan meghonosított, negyedévente jelentkező, elsősorban a fejlett ipari térség folyamataira összpontosító államadósság-fenntarthatósági figyelő - Developed Market Sovereigns Debt Sustainability Monitor - első kiadásában közölte: számításai szerint a vizsgált országcsoport összesített szuverén adósságállománya 2025 végére átlépi a 64 ezer milliárd dollárt.
A Fitch Ratings kiemeli, hogy ez az államadósságteher a tíz ország - az Egyesült Államok, Japán, Németország, Franciaország, Olaszország, Nagy-Britannia, Spanyolország, Kanada, Ausztrália és Svájc - együtt számolt hazai össztermékének 115 százalékával lesz egyenlő.
A Fitch hangsúlyozza, hogy 2007-ben, a globális pénzügyi válság előtti utolsó teljes évben ugyanennek a tíz gazdaságnak az összesített államadósság-állománya 25 ezer milliárd dollár - az akkori együttes GDP-érték 72 százaléka - volt, és az azóta mért emelkedés több mint kétharmada az Egyesült Államokban ment végbe.
Az amerikai kormány nemrégiben elfogadott átfogó - jórészt adócsökkentési intézkedéseket tartalmazó - közfinanszírozási programja a hitelminősítő szerint középtávon gyakorlatilag állandósítja a magas államháztartási hiányokat.
Jóllehet a program tartalmaz kiadáscsökkentéseket is, a tanulmány szerint azonban ezek várhatóan nem módosítják érdemben a Fitch előrejelzéseit, amelyek az idén 7,1 százalékos, jövőre 7,8 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt valószínűsítenek az Egyesült Államokban.
A hitelminősítő keddi elemzéséhez fűzött grafikonos prognózis szerint ebben a környezetben a hazai össztermékhez mért amerikai államadósságráta az idén 117,9 százalék, 2029-ben 130 százalék lesz.
A Fitch Ratings az amerikai államadósság-folyamatok romlását illusztrálva kiemeli, hogy a GDP-arányos amerikai államadósságráta húsz éve, 2005-ben 59,6 százalék, tíz éve, 2015-ben 97 százalék volt.
E romlási folyamat következményeként az utóbbi években mindhárom globális hitelminősítő megvonta az Egyesült Államoktól a lehetséges legjobb, "AAA/Aaa" államdós-osztályzatot. A Fitch Ratings és az S&P Global Ratings jelenleg egyaránt "AA plusz", a Moody's Ratings ugyanennek megfelelő "Aa1" besorolással tartja nyilván a hosszú futamidejű amerikai államadósságot.
(MTI)