A szlovén parlament pénteken elfogadta az önkéntes eutanáziáról szóló, mérföldkőnek számító törvénytervezetet.

A szlovén közszolgálati televízió beszámolója alapján az új jogszabályt a 90 tagú nemzetgyűlés 50 képviselője támogatta, 34 ellenezte.

A három kormánypárt képviselőinek egy csoportja által benyújtott törvényjavaslat lehetővé teszi, hogy az önálló, tájékozott döntés meghozatalára képes felnőttek a halálba segítés mellett döntsenek, ha állapotuk nem javul, és elviselhetetlen fájdalmat vagy pszichés stresszt szenvednek el, vagy mindkettőt.

A betegeknek kétszer kell majd kifejezniük szándékukat orvosuknak, mielőtt hivatalos kérelmet nyújtanak be, amelyet az orvos saját véleményével együtt továbbít egy külön bizottságnak. A bizottság egy független orvost jelöl ki a kérelmező állapotának felmérésére, valamint egy pszichiátert a kérelmező döntésképességének értékelésére.

A betegeknek maguknak kell lenyelniük vagy beadniuk az életüknek véget vető törvényes szert, és az egészségügyi dolgozóknak lehetőségük lesz arra, hogy megtagadják a halálba segítésben való részvételt.

A vita során a törvényt támogató képviselők hangsúlyozták, hogy a jogszabály a polgárok népszavazáson kifejezett akaratának érvényesítése. A konzervatív ellenzék eközben azzal érvelt, hogy inkább a palliatív ellátáson kellene javítani.

Vera Granfol, a legnagyobb kormánypárt, a Szabadság Mozgalom képviselője szerint a törvény a szenvedés megszüntetésére irányuló lelkiismeretes és felelős döntést testesíti meg. A halálba segítés nem a halálról, hanem a méltóságteljes életről szól - hangsúlyozta.

Bojana Mursic, a kisebbik kormánypárt, a Szociáldemokraták (SD) képviselője szerint a törvényjavaslat nem az élet elleni támadás, az együttérzésről, a szabadságról és az emberi méltóságról szól. Megjegyezte továbbá, hogy a jogszabály számos biztosítékot is tartalmaz.

Cigler Kralj, a kereszténydemokrata Új Szlovénia (NSi) képviselője kijelentette: "az öngyilkossághoz való segítségnyújtás skizofrén álláspont", a törvény "a halál kultúráját és nem az élet kultúráját" támogatja. Az emberi élet sérthetetlenségének alkotmányos fogalma nem lehet egy törvény tárgya - tette hozzá.

Eva Irgl, a Demokraták képviselője úgy vélekedett: elsődlegesen a palliatív ellátáson kellene javítani, és csak azután lehetne vitát indítani a halálba segítésről.

A szavazás előtt a szlovén püspöki konferencia felszólította a nemzetgyűlést, hogy ne szavazza meg a jogszabálytervezetet, amely szerintük "törvénybe foglalja az elősegített öngyilkosság lehetőségét".

"Az egyház a keresztény tanítás, az egészségügyi szakemberek tapasztalata és az etikai elvek alapján határozottan elutasít egy ilyen törvényjavaslatot, mivel az alapvetően összeegyeztethetetlen az emberi méltósággal és az élet szentségével" - írták.

(MTI)