Az amerikai képviselőház éles politikai viták után péntek hajnalban elfogadta a külföldi segélyprogramok és médiatámogatások összesen 9 milliárd dolláros csökkentéséről szóló törvényt.
A törvényt a kongresszus alsóháza 216 támogató vokssal 213 ellenében szavazta meg. A republikánusok közül ketten szavaztak nemmel, a demokraták egységesen elutasították azt.
A jogszabályt a szenátus csütörtök hajnalban szavazta meg, azt követően kerülhetett a képviselők elé.
Az "érvénytelenítő csomagként" ismert jogszabályt, amelyben korábban már megítélt költségvetési források visszavonásáról intézkednek, a republikánusok Donald Trump elnök kezdeményezésére terjesztették a kongresszus elé.
A több mint 9 milliárd dollár költségvetési megtakarítást jelentő jogszabály érint 8 milliárd dollár külföldi támogatást, amely korábban az Egyesült Államok nemzetközi segélyügynökségének (USAID) büdzséjében szerepelt, valamint 1 milliárd dollárt, amelyet az előző, Joe Biden vezette adminisztráció a közfinanszírozott médiavállalatok (Corporation for Public Broadcasting) támogatására fogadott el.
A Fehér Ház érve szerint olyan pénzügyi támogatásokról van szó, amelyek politikai alapon születtek, a woke progresszív ideológiai irányvonal mentén.
A kiadáscsökkentés által érintett programokat és tevékenységeket a Trump-adminisztráció által létrehozott Kormányzati Hatékonysági Osztály (Department of Government Efficiency - DOGE) névre keresztelt tanácsadói csoport javaslatai alapján határozták meg.
Mike Johnson, a képviselőház republikánus elnöke a "pénzügyi józanság" megteremtése felé vezető út fontos lépésének nevezte a jogszabály elfogadását.
Amennyiben a törvény péntekig nem született volna meg, az adminisztráció számára azzal a kötelezettséggel járt volna, hogy a visszavonásra javasolt összegeket az eredeti célra használják fel.
A Trump-adminisztráció hivatalba lépésekor a költségvetési hiány csökkentését ígérte, a központi államot terhelő rekordmértékű, csaknem 37 ezer milliárd dolláros adósság mérséklésének törekvése jegyében.
(MTI)