Negyvenről 70 évre növelné a tartalékos tisztek aktív szolgálatba való visszahívhatóságának korhatárát a svéd kormány által megrendelt és hétfőn közzétett, Svédország védelmi kapacitásainak erősítésével foglalkozó vizsgálat.
Sajtótájékoztatóján Pal Jonson védelmi miniszter elmondta, hogy hazája nagy erőket fordít védelme erősítésére, hozzátéve, hogy bár elsősorban a felszerelésre összpontosítanak, nem szabad elhanyagolni a személyi állomány szerepét sem.
A vizsgálat összeállítói leszögezték: a megemelt korhatárnak a készenléti állapottól függetlenül kellene vonatkoznia azokra, akiket korábban a hivatásos tisztként vagy tartalékos tisztként alkalmaztak. Az egyelőre jóváhagyásra váró módosítás szerint az egykor tiszti rangban szolgálók 70 éves korukig lehetnének szükség esetén visszahívhatók az aktív szolgálatba.
Stockholm 2020 óta csaknem megduplázta védelmi kiadásait a GDP-je 2,4 százalékára, a két évvel később kirobbant ukrajnai háború nyomán pedig teljes védelmi rendszerét is felülvizsgálta. Ennek keretében 2024-ben csatlakozott a NATO-hoz és bejelentette: célja, hogy 2032-re a GDP 3,4 százalékát fordítsa védelmi kiadásokra.
Az országban már 2017-ben bevezették a részleges sorkatonai szolgálatot, mind a férfiak, mind pedig a nők számára. A döntést a romló biztonsági helyzettel indokolták.
Stockholm jelenleg a hadsereg méretének és képességeinek, valamint lőszerkészleteinek növelésén dolgozik, azonban az állománybeli hiányosságok, elsősorban a tisztek és a szakemberek hiánya régóta a fegyveres erők egyik fő problémájának számít.
(MTI)