Egy felmérés szerint az atomcsapást túlélő japánok mintegy 70 százaléka aggódik a nukleáris fegyverek esetleges ismételt bevetése miatt, sokan Oroszország ukrajnai támadására és Észak-Korea fegyverkezésére hivatkoztak - derült ki a Kyodo japán hírügynökség felméréséből, amelyet a Japán elleni amerikai atomtámadás 80. évfordulója előtt készítettek.

Sok válaszadó nem volt derűlátó azzal kapcsolatban sem, hogy a Hirosima és Nagaszaki elleni atomtámadás túlélői szervezete, a Nihon Hidankjo tavalyi Nobel-békedíja segítené az atomfegyverek nélküli világ megvalósulását, több mint 60 százalékuk nem vagy csak kevés változást vár attól.

A felmérésben mintegy 1500 ember vett részt, köztük olyanok is, akik az anyaméhben élték át a támadásokat.

Arra a kérdésre, hogy növekszik-e a nukleáris fegyverek újbóli bevetésének kockázata, 68,6 százalék azt válaszolta, hogy igen, 6,7 százalék azt, hogy nem, 24,7 százalék pedig azt, hogy nem tudja.

Az atomfegyverek bevetésének kockázata a válaszadók szerint a többi között az orosz nukleáris fenyegetés, a "szűklátókörű nacionalizmus terjedése" és "az atomfegyverek bevetése körüli gondos mérlegelés hiánya" miatt nőtt.

A kérdőívet mintegy 6600 embernek küldték ki februárban a Nihon Hidankjóval kapcsolatban álló csoportok közreműködésével. Az érvényes válaszok 1532 embertől érkeztek, akik 79 és 104 év közöttiek voltak.

Az Egyesült Államok 1945. augusztus 6-án mért atomcsapást Hirosimára, majd három nappal később Nagaszakira. Japán hat nappal a nagaszaki bombázás után megadta magát, és ezzel véget ért a második világháború.

(MTI)