Nagy-Britannia újból hivatalos diplomáciai kapcsolatot létesített Szíriával - közölte szombaton a londoni külügyminisztérium. A kétoldalú diplomáciai viszony felújításának alkalmából Damaszkuszba utazott David Lammy brit külügyminiszter.
A tárca tájékoztatása szerint Lammy biztosította vendéglátóit, hogy London támogatja annak a szíriai kormányzati kötelezettségvállalásnak a teljesítését, amelynek célja a biztonságosabb és virágzóbb jövő megteremtése a szíriaiak számára, és a szélesebb térség biztonságának erősítése.
A brit külügyminiszter találkozott szombaton Damaszkuszban Ahmed es-Saraa ideiglenes szíriai államfővel és Aszaad Haszan es-Sibani külügyminiszterrel, és a velük tartott tárgyalásokon megerősítette a befogadó, reprezentatív jellegű szíriai politikai átmenet fontosságát - fogalmaz ismertetésében a brit külügyi tárca.
David Lammy a tájékoztatáshoz fűzött nyilatkozatában hangsúlyozta: alkalma nyílt személyesen meggyőződni arról a figyelemreméltó előrelépésről, amelyet a szíriaiak az elűzött volt elnök, Bassár el-Aszad brutális rezsimjének megbuktatása óta elértek az ország és saját életük újjáépítésében.
A brit külügyminisztérium szombati állásfoglalása szerint Aszad bukása lehetőséget teremt az új szíriai kormány számára a volt elnök vegyifegyver-fejlesztési programjának teljes körű feltárására és e fegyverek megsemmisítésére.
David Lammy szombati damaszkuszi látogatásán bejelentette: a brit kormány kétmillió fonttal (930 millió forinttal) kiegészíti a Vegyifegyver-tilalmi Szervezetnek (OPCW) a jelenlegi brit költségvetési évben nyújtott finanszírozást.
A támogatással London ahhoz a műveleti tevékenységhez járul hozzá, amellyel az OPCW a szíriai kormányt segíti a vegyi fegyverek végleges megsemmisítésére tett kötelezettségvállalás végrehajtásában - fogalmaz a brit külügyi tárca.
Nagy-Britannia szombaton bejelentette azt is, hogy 94,5 millió font értékű humanitárius segélycsomagot állít össze Szíria számára az oktatási rendszer és az általános megélhetés hosszabb távú helyreállítására, valamint a környező országokban élő szíriai menekültek visszafogadásának elősegítésére.
A brit kormány már tavasszal feloldott számos olyan szankciót, amelyet szíriai szervezetekre rótt ki az Aszad-rezsim idején.
A márciusban bejelentett döntés 24 különböző szerveződésre és intézményre vonatkozik. A londoni külügyi tárca ezek közül annak idején a szíriai jegybankot és a szír nemzeti légitársaságot (Syrian Arab Airlines) nevezte meg, de az akkori ismertetés szerint a brit szankciók hatálya alól mentesített szervezetek között szíriai energiaipari vállalatok is vannak.
A tavaly elűzött Bassár el-Aszad rezsimjének korábbi tagjaival, valamint a captagon néven ismert, "a szegények kokainjának" is nevezett, elsősorban Szíriában gyártott amfetamin terjesztőivel szemben elrendelt brit szankciók továbbra is érvényben maradtak.
(MTI)