Szombaton lépett életbe az Európai Unióból származó borpárlatokra kivetett megemelt kínai vám, Peking azonban a kereskedelmi minisztérium közleménye szerint számos nagy francia konyakgyártót mentesített a vám alól termékeik hatósági áron való értékesítése fejében.
Kína szombattól öt évre 27,7-34,9 százalékos vámot vet ki az Európai Unióból származó brandykre, amelyek nagy része francia konyak, közölte a kínai kereskedelmi minisztérium egy több mint egy éve tartó vizsgálat végleges eredményeként.
Peking tavaly januárban indított dömpingellenes vizsgálatot az EU-ból származó brandy-importra, miután az EU magas importvámokat vetett ki a Kínában gyártott elektromos járművekre.
A minisztérium közleménye szerint azonban a francia konyakipar nagy része - beleértve az LVMH tulajdonában lévő Hennessy és Remy Martin márkákat is - mentesül a vámok alól, feltéve, hogy hatósági áron értékesítik termékeiket. A hatósági árszabásról nem tettek közzé közelebbi információt.
Kína kereskedelmi minisztériumának szombati közleménye szerint az érintett több mint 60 vállalatból 34 kötött megállapodást hatósági árak alkalmazásáról a vámmentesség érdekében.
Kína forgalmi értékben a világ legnagyobb konyakpiaca.
A francia konyakgyártók együttesen évi 3 milliárd dollár értékű exportot bonyolítanak le. Prémium minőségű, hosszú ideig érlelt italaikat palackonként több száz dollárért értékesítik. Éppen a prémium gyártók tekintik magukat a Brüsszel és Peking között folyó kereskedelmi vita legnagyobb kárvallottjainak.
A francia ágazati szervezet, a Bureau National Interprofessionnel du Cognac adatai szerint a kereskedelmi vita miatt a Kínába irányuló havi konyakexport 70 százalékkal csökkent.
A Remy Martin tulajdonosa, Remy Cointreau nyilatkozatában kijelentette, hogy a hatósági "minimális árra" vonatkozó megállapodás "jelentősen kevésbé szigorú alternatívát" jelent, és lehetővé teszi "egyes beruházások megerősítését Kínában".
Az európai látogatáson lévő Vang Ji kínai külügyminiszter Emmanuel Macron francia elnökkel tartott pénteki találkozóján elmondta, hogy Kína és Európa baráti konzultációk útján megoldotta a brandy-kérdést - jelentette a Hszinhua kínai állami hírügynökség.
A Reuters hírügynökség múlt heti beszámolója szerint a francia konyakgyártók előzetes megállapodásra jutottak a kínai piacon alkalmazandó minimális importárakról, de Kína csak akkor fogja véglegesíteni a megállapodást, ha előrelépés történik az EU által a kínai gyártmányú elektromos járművekre kivetett vámok ügyében.
A konyakimportra vonatkozó kínai döntés néhány héttel a július végén Pekingben megrendezni tervezett EU-Kína-csúcstalálkozó előtt született meg. Az utóbbi időben a két fél közötti hangnem ismét élesebbé vált. Európában elsősorban a hét ritkaföldfémre és az azokból gyártott mágnesekre vonatkozó kínai exportkorlátozások okoznak elégedetlenséget.
(MTI)