A gumibotok, a könnygáz, sokkológránátok és a szerb rendőrség által a tüntetőkkel szemben más eszközökkel alkalmazott erőszak alkalmazása "nem feltétlenül felel meg" a nemzetközi emberi jogi jogszabályokban foglalt szükségességi és arányossági követelményeknek - jelentette ki a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács emberi jogi biztosa pénteken.

"A gyülekezési szabadság és a szólásszabadság az Emberi Jogok Európai Egyezményében foglalt kulcsfontosságú emberi jogok, és Szerbia kötelessége szavatolni ezeket" - fogalmazott közleményében Michael O’Flaherty.

A békés tüntetések jogszerű eszközök a civil társadalom számára az elégedetlenség kifejezésére, beleértve a politikai helyzettel kapcsolatos elégedetlenséget is - hívta fel a figyelmet.

Az emberi jogi biztos különösen aggasztónak nevezte a gyermekek előállításáról érkezett híreket, valamint a bűncselekményekkel vádoltak, illetve a sérülések miatt kórházba szállított diákok számát.

O’Flaherty aggodalmát fejezte ki amiatt is, hogy a tüntető diákokat terroristáknak és huligánoknak bélyegzik, valamint azzal vádolják őket, hogy "színes forradalmat" kísérelnek meg kirobbantani. Ennek a nagyrészt békés, diákok által vezetett mozgalomnak az ilyen félreértelmezését mindenáron el kell kerülni - jelentette ki.

Az emberi jogi biztos elfogadhatatlannak nevezte, hogy négy olyan embernek, akiket tavaly januárban két diáknak okozott súlyos testi sértés miatt bíróság elé állítottak, most kegyelmet adtak.

"Felszólítom a hatóságokat, hogy vizsgáljanak ki minden erőszakos cselekményt, beleértve a bűnüldöző szervek által elkövetetteket is, és biztosítsák, hogy az ilyen cselekmények ne maradjanak büntetlenül. A közrendet mindig a demokratikus rendfenntartás keretében kell biztosítani, ahol az emberi jogok védelme áll a középpontban" - tette hozzá közleményében az Európa Tanács emberi jogi biztosa.

A szerbiai tiltakozások közel nyolc hónapja tartanak. Azt követően kezdődtek el, hogy tavaly november elsején leszakadt az újvidéki pályaudvar előtetője, tizenhat ember halálát okozva. A tiltakozást egyetemi hallgatók vezetik, akik a múlt héten közölték, amennyiben nem teljesülnek követeléseik, a polgári engedetlenség minden eszközével élni fognak annak érdekében, hogy megóvják "a szabad és törvényes demokratikus rendszerhez való alapvető jogukat". Múlt szombaton több tízezren vonultak utcára Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök távozását és előrehozott választásokat követelve.

Szerbiában a tervek szerint 2027-ben tartanak parlamenti és elnökválasztást. Aleksandar Vucic közölte, nem tervezi előrehozott választások kiírását.

(MTI)