A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség kivonta Iránból az utolsó ott tartózkodó ellenőreit, mivel továbbra sincs megállapodás arról, hogy visszatérhetnek-e azokba a nukleáris létesítményekbe, amelyeket Izrael és az Egyesült Államok a múlt hónapban bombázott - közölte a szakosított ENSZ-szervezet pénteken.
Izrael három héttel ezelőtt, egy 12 napos hadművelet során katonai csapásokat mért Irán legfontosabb nukleáris létesítményeire. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ellenőrei azóta nem tudták felkeresni ezeket a létesítményeket.
"A NAÜ ellenőreinek egy csoportja ma biztonságban elhagyta Iránt, és visszatért az ügynökség bécsi központjába, miután a közelmúltbeli katonai konfliktus ideje alatt Teheránban tartózkodott" - közölte az ügynökség az X közösségi oldalon.
Irán azzal vádolta meg az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetét, hogy a május 31-én kiadott elmarasztaló jelentésével lényegében megalapozta a katonai akciót. Az ügynökség 35 tagállamból álló kormányzótanácsa akkor olyan határozatot fogadott el, amely kimondja, hogy Irán megsértette a nukleáris fegyverek terjedésének megakadályozására vonatkozó kötelezettségeit.
Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója most közölte, hogy az ügynökség kitart a jelentés megállapításai mellett, és visszautasította azokat a vádakat, hogy a dokumentum diplomáciai felhatalmazást adott volna a katonai fellépéshez.
"Grossi újfent hangsúlyozta, hogy rendkívül fontos mielőbb tárgyalásokat kezdeni Iránnal az ellenőrzési és felügyeleti tevékenységek folytatásáról" - áll a NAÜ közleményében.
Az ügynökség szerint Irán hivatalos formában mindeddig nem tájékoztatta őket az együttműködés felfüggesztéséről.
Időközben az iráni parlament elfogadott egy törvényt, amely ideiglenesen felfüggeszti az együttműködést a NAÜ-vel, amíg nem kapnak garanciákat egyebek között a nukleáris létesítmények biztonságának szavatolására.
Irán szerint jelenleg "nem biztonságos", hogy az ENSZ ellenőrei visszatérjenek az országba. Ahhoz, hogy ez megtörténhessen, a nyilatkozatok szerint Irán elvárja, hogy a bécsi szervezet ítélje el az Egyesült Államok és Izrael támadásait, és ismerje el a békés célú iráni nukleáris programot.
(MTI)