Romániában a lakosság leginkább a hadseregben, legkevésbé a parlamentben bízik a társadalom működését befolyásoló meghatározó intézmények közül - állapította meg az Inscop közvéleménykutató felmérése.

A Strategic Thinking Group agytröszt által megrendelt, június 20-26. között telefonos módszerrel készült felmérés adatsora szerint a megkérdezettek 63 százaléka bízik a hadseregben, 57,7 százaléka az egyházban, 46,8 százaléka a Román Akadémiában 43,2 százaléka a rendőrségben, 42,5 százaléka a Román Nemzeti Bankban, 38,9 százaléka a polgármesteri hivatalban, 34,8 százaléka az elnöki hivatalban, 26,9 százaléka a sajtóban, 20,4 százaléka a kormányban és alig 14,5 százaléka a parlamentben.

Remus Stefureac, az Inscop igazgatója az Informat.ro honlapon közzétett felméréshez fűzött értékelésében rámutatott: a románok leginkább a stabilitást jelképező és apolitikusnak tartott intézményekben, a hadseregben és egyházban bíznak, mert "bizonytalan időkben szükségük van szilárd igazodási pontokra". Szerinte a Román Akadémia a kulturális folytonosság jelképe inkább tiszteletnek örvendő, mintsem befolyásos intézmény.

A másik oldalon a központi politika intézmények - parlament, kormány és bizonyos mértékben az elnöki hivatal is - "legitimációs válságban" vannak, amit a politikusokkal szembeni krónikus bizalmatlanság okoz - vélekedett a szociológus. A középmezőnyben a rendőrséget, és a jegybankot működőképes, de nem feltétlenül megbízható intézményekként tartják számon, hasonlóképpen a "demokrácia őrének tekintett sajtó" hitelét is Stefureac szerint aláássa a politikai részrehajlás gyanúja.

A politikai intézmények közül a polgármesteri hivatal áll még a legjobban a közbizalom szempontjából, ami azt jelzi, milyen fontos szempont az állampolgárok és intézmények közötti közvetlen kapcsolat - értékelte az Inscop igazgatója.

(MTI)