A nyugati országok elkerülhetetlennek tartják a nagyhatalmak összecsapását, de Moszkva és Peking dinamikus kapcsolatai példázzák e tézis és a valóság közötti ellentmondást - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Moszkvában szerdán, a biztonsági kérdésekért felelős, magas rangú kormányzati képviselők nemzetközi találkozóján.

"A Nyugat folyamatosan a nagyhatalmak rivalizálásának, sőt összecsapásának elkerülhetetlenségéről szóló tézist hirdeti. Ez nem állja meg a helyét a valóságban. Vegyük például az Oroszországi Föderáció és a Kínai Népköztársaság - két nagy szomszéd - viszonyát. A kapcsolatok dinamikusan fejlődnek, és Kína és az Oroszországi Föderáció vezetőinek értékelése szerint évszázados történetük legjobb állapotában vannak, minőségüket tekintve pedig sokkal fejlettebb kölcsönösségi formát jelentenek, mint az elmúlt korszak klasszikus szövetségei" - mondta Lavrov.

"Egy másik példa Oroszország különösen kiváltságos stratégiai partnersége egy másik nagy eurázsiai civilizációval, Indiával. Kölcsönösen tiszteletteljes, kölcsönösen előnyös, bizalomteljes kapcsolatok jellemzik hazám kapcsolatait a többi BRICS-tagállammal és a globális Dél és a globális Kelet soktucatnyi, ezzel a szövetséggel együttműködő országával" - tette hozzá.

Az orosz külügyminiszter szerint a - Kínát és Oroszországot is magában foglaló - BRICS szervezet a világ fő szereplői és a különböző kontinenseket, kultúrákat és vallásokat képviselő partnereik közötti konstruktív többoldalú együttműködés példája. "A szövetség magabiztosan a többpólusú világ egyik pilléreként, a világ többséget képviselő országainak érdekeit a nemzetközi színtéren érvényesítő irányítóként jelent meg. A többpólusú világrendben a béke és a stabilitás kulcsa a nemzetközi jogra, az egyenlőség és a jószomszédság eszméire, a kölcsönös tisztelet és az érdekek figyelembevételének elveire való támaszkodás" - emelte ki.

Az orosz diplomácia vezetője kitért Friedrich Merz német kancellárnak arra a kijelentésére, hogy Németország Európa vezető katonai hatalmává kíván válni. Lavrov szerint Merz szavai riasztók, és a 20. századra emlékeztetnek. "Friedrich Merz új német kancellár legutóbbi kijelentései, melyekben ígéretet tett arra, hogy Németországot ismét - mint mondta - Európa vezető katonai hatalmává teszi, nagyon aggasztók. Sokakat ez azonnal a múlt század azon időszakaira emlékeztette, amikor Németország kétszer is Európa első számú katonai hatalmává vált. És mi lett ebből? Mennyi bánatot hozott a népeknek, és nem csak az európai kontinens népeinek!" - fejtette ki Lavrov.

Az orosz külügyminiszter a fórumon Ukrajnáról is beszélt. "Külön szeretném felhívni a jelenlévők figyelmét a kijevi rezsim terrorcselekményeire, amelynek különleges szolgálatai részt vesznek orosz politikusok, katonai vezetők, újságírók, közéleti személyiségek meggyilkolásának megszervezésében" - mondta. Kijev szerinte "hangosan bejelenti, hogy folytatni kívánja az Oroszországi Föderáció polgári objektumainak és polgári lakosságának tömeges bombázását". "Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy fokozzuk az együttműködést mindenkivel, aki nem osztja fel a terroristákat rosszakra és jókra, és nem folyamodik kettős mércéhez" - hangsúlyozta az orosz külügyminiszter.

A biztonsági kérdésekért felelős főképviselők XIII. nemzetközi találkozóját május 27-29-én tartják Moszkvában, a Rosszija Nemzeti Központban, Szergej Sojgu, az orosz Biztonsági Tanács titkárának elnökletével. A rendezvényen a BRICS, a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO), a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN), a Független Államok Közössége (FÁK), az Arab Liga, az Afrikai Unió, a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete (ODKB) és más nemzetközi szervezetek tagországaiból 104 ország 126 küldöttsége képviselteti magát.

(MTI)