Kristi Noem amerikai belbiztonsági miniszter bírálta kedden Rafal Trzaskowski varsói főpolgármestert, a lengyel kormánykoalíció elnökjelöltjét a Konzervatív Politikai Akció (CPAC) lengyelországi konferenciáján.
Ez az első alkalom, hogy a CPAC - CPAC Poland néven - nemzetközi konferenciát rendezett a kelet-lengyelországi Rzeszówban.
Noem beszédében kijelentette: az Egyesült Államokban "látta, hogyan kormányoznak a szocialisták, olyanok, mint például Varsó főpolgármestere", akiből - mint fogalmazott - "vezéralakot faragtak". Amennyiben Rafal Trzaskowskit elnökké választják, "a félelemkeltés lesz kormányzásának és szabadságellenes programja végrehajtásának eszköze" - jelentette ki az amerikai politikus.
"Számít, hogy milyen a vezetés, ezért fontos, hogy Lengyelországban igazi vezetőt válasszanak. Ti lesztek azok, akik visszahódítják Európát a konzervatív értékek számára" - jelentette ki.
Ha a lengyelek olyan államfőt választanak, aki együttműködik Donald Trump amerikai elnökkel, akkor "a lengyel nemzetnek lesz egy hatalmas szövetségese, aki segíti küzdelmüket az értékeiket nem osztó minden ellenségükkel szemben" - folytatta.
Hozzátette: Ebben az esetben Lengyelországnak "erős határai" lesznek, a lengyelek "megvédhetik közösségüket", biztosak lehetnek az amerikai (katonai) jelenlét megőrzésében, és számíthatnak "kiváló minőségű amerikai felszerelésre" is. "A Fort Trump mindkét nemzet biztonságát garantálja" - jelentette ki a nagy lengyelországi amerikai bázis tervére utalva.
Az amerikai miniszter előtt beszédet mondott Karol Nawrocki, a fő ellenzéki pártnak, a Jog és Igazságosságnak (PiS) a támogatásával induló jelölt, akit Trump május elején fogadott a Fehér Házban. Nawrocki megerősítette: ha megválasztják elnöknek, Lengyelország részéről egyoldalúan felmondja az uniós migrációs paktumot.
Utalva egyes francia sajtókommentárokra, Nawrocki kijelentette: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csak azért nem sürgeti az uniós zöld megállapodás és a migrációs paktum lengyelországi végrehajtását, hogy ne riassza el a lengyeleket a Trzaskowskira való szavazástól. Trzaskowski győzelme esetén azonban több klímaügyi és migrációs intézkedés életbe fog lépni, mint Romániában is a május 18-ai elnökválasztás eredményeképpen - tette hozzá Nawrocki.
A konferenciát a leköszönő lengyel elnök beszéde zárta. Andrzej Duda kiemelte: hivatali idejének mind a nyolc évében a lengyel-amerikai kapcsolatok szorosabbá fűzésén dolgozott.
A rzeszówi konferencia egyik pódiumbeszélgetésén felszólalt Matt Schlapp, a CPAC Foundation elnöke és Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója. Szánthó azt mondta: a CPAC Hungary és a CPAC Poland konferencia célja ugyanaz, "a globalistákkal szembeni harc az Isten, a haza és a család nevében". Szánthó meghívta a jelenlévőket a CPAC csütörtökön kezdődő budapesti rendezvényére.
Beszédet mondott még Przemyslaw Wipler, az ellenzéki Konföderáció képviselője is, aki pártszövetsége nevében kifejezte támogatását Nawrockinak az elnökválasztás második fordulójában.
A jobboldali ellenzéki Konföderáció elnökjelöltje, Slawomir Mentzen, a harmadik helyen végzett az első fordulóban, csaknek 15 százalékos támogatottsággal.
Lengyelországban vasárnap tartják meg az elnökválasztás második fordulóját, amelyen Trzaskowski és Nawrocki szoros küzdelme várható a felmérések szerint.
(MTI)