A német kormány "antiszemitizmus elleni küzdelemért" felelős biztosa szerint őszintébb vitát kellene folytatni Németország Izraellel kapcsolatos álláspontjáról a Gázai övezeti háború tükrében.

Felix Klein a Frankfurter Allgemeine Zeitung vasárnapi kiadásának adott, szombaton közzétett interjúban kifejtette, hogy nézete szerint őszintébb vitát kellene folytatni arról, hogy mit jelent pontosan Németország "államérdeke", illetve Izraelnek "a létezéshez való joga". A kormánybiztos azt mondta: Németország számára Izrael biztonsága "államérdek", Izrael joga a létezéshez pedig olyan koncepció, amely alapvető részét képezi Németország önképének és a zsidó államhoz fűződő viszonyának.

"Mindkét fogalom ugyanakkor homályos is, és ez megnehezíti, hogy ezekről vitát folytassunk" - tette hozzá.

"Mindent meg kell tennünk, amit csak lehet Izrael és a zsidók biztonsága érdekében. De azt is világossá kell tennünk, hogy ez nem igazolhat mindent" - mondta Klein.

A német kormánybiztos úgy fogalmazott: "a palesztinok kiéheztetése és a humanitárius helyzet szándékos súlyosbítása nem függ össze azzal, hogy biztosítsák Izraelnek a létezéshez való jogát".

"És ez nem lehet a német államérdek sem" - tette hozzá.

Felix Klein hangsúlyozta, hogy Izraelnek joga van megvédenie magát a Hamász "népirtó gyűlöletétől".

"A tettek arányossága azonban mindenképpen megkérdőjelezhető" - tette hozzá.

A Gázai övezeti háború azt követően robbant ki, hogy a Hamász palesztin szervezet 2023 októberében támadást hajtott végre Izraelben, a támadásban 1200 ember meghalt, háromezren megsérültek, és a Gázát irányító szervezet fegyveresei Gázába hurcoltak 251 túszt. Az izraeli hadsereg erre válaszul indított népirtó offenzívát a palesztin terület ellen. Az utóbbi időben egyre több éles nemzetközi bírálat érte Izraelt a Gázai övezetben kialakult súlyos humanitárius válság miatt.

(MTI nyomán)