Van megoldás arra, hogy elháruljanak az akadályok Észak-Macedónia európai integrációjának folytatása elől - jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője pénteken Szkopjéban, azt ugyanakkor nem közölte, hogy mi lehet ez a megoldás.

Kiemelte: a szkopjei tárgyalások során megvitatták, hogyan lehetne legyőzni ezeket az akadályokat, és úgy véli, van lehetőség a megoldásra, de a részleteket csak akkor közli, amikor már valóban elindult a folyamat.

Kaja Kallas arra kérte az északmacedón vezetőket, hogy tegyenek meg mindent a csatlakozási tárgyalások valódi megkezdése érdekében. "Önök mindenkinél jobban tudják, hogy a tagsághoz vezető út nem könnyű, az én üzenetem ma viszont az, hogy tartsák meg az irányt, és tegyenek meg mindent a csatlakozási tárgyalások megvalósulása érdekében" - magyarázta az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Hozzátette: tapasztalatból, Albánia és Montenegró példájából is tudható, hogy jelentős előrelépés valósítható meg, ha arra megvan a kellő politikai akarat.

A 2017 és 2024 között kormányzó szociáldemokraták a NATO-tagság elnyerése érdekében és Görögország követelésére Macedóniáról Észak-Macedóniára változtatták az ország nevét, és az uniós csatlakozást elősegítendő több engedményt is tettek a környező országoknak, például államalkotó népként ismerték el az albán kisebbséget. Ezeket a lépéseket a jobboldali ellenzék gyakran bírálta, és miután a konzervatív Belső Macedón Forradalmi Szervezet-Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Pártja (VMRO-DPMNE) nyerte meg a legutóbbi választást, az új kormányfő, Hrisztijan Mickoszki közölte: ilyen engedmények többé nem lesznek. Észak-Macedónia az EU-tag Bulgáriával még nem rendezte vitás kérdéseit, egyebek között az új kormány nem hajlandó úgy módosítani az alkotmányt, hogy abban a bolgár nemzeti kisebbség is nevesítve legyen. Emiatt Bulgária nem ad zöld jelzést Észak-Macedóniának a csatlakozási tárgyalások további folytatásához, noha hivatalosan 2022-ben megkezdődtek a tárgyalások.

(MTI)