Az amerikai kormányzat megvonja a Harvard Egyetem jogát a külföldi diákok fogadására részben "terroristapártoló" tevékenység miatt - közölte a belbiztonsági minisztérium csütörtökön.
Az intézkedés nyomán a Bostonban működő elit egyetem a jövőben nem vehet részt a szövetségi kormány által felügyelt Diák- és Cserelátogatói Programban (Student and Exchange Student Program), ami diák- és kutatói vízummal érkezők fogadását teszi lehetővé a felsőoktatási intézmények számára. A már a Harvardra járó diákoknak más intézménybe kell átiratkozniuk a következő tanévben, ellenkező esetben elveszítik diákvízumukat.
A Harvard sokszínűsítését is kritizálják Trumpék, de nem ez a legnagyobb szálka a szemükben, hanem a palesztinok melletti kiállás a diákoktól (fotó: Harvard College PSC)
Az indoklás alapján a Harvard azért szembesül a súlyos következménnyel, mert elutasította, hogy a külföldi diákok magatartásáról szóló adatokat adjon át a szövetségi kormánynak.
"Kiváltság és nem jog az egyetemek számára a külföldi diákok beiratkozásának lehetősége, és a tőlük származó magasabb tandíjakból eredő anyagi haszon" - fogalmazott Kristi Noem miniszter, aki szerint miután az intézmény számos esélyt kapott, hogy megfeleljen a szövetségi kormány elvárásának, és mégsem teljesítette az előírásokat, elveszíti a külföldi diákok fogadásának privilégiumát.
Hozzátette, "ez az adminisztráció elszámoltatja a Harvardot erőszak elősegítése, antiszemitizmus és a Kínai Kommunista Párttal való együttműködés miatt".
Az intézkedés indoklásában az is szerepel, hogy a Harvard "terroristapártoló" tevékenységet folytatott, valamint ellenséges közeget teremtett zsidó diákok számára, támogatta a "Hamász retorikáját", és rasszista gyakorlatot követ az úgynevezett sokszínűség, egyenjogúság és elfogadás (Diversity, Equity and Inclusion, röviden DEI) célkitűzések érvényesítésében.
Kristi Noem utolsó lehetőségként 72 órát adott a Harvard Egyetemnek, hogy rendelkezésre bocsátsa a Trump-adminisztráció által kért információkat, és ezzel elkerülje a diákvízumok megvonását.
A szövetségi adminisztráció a közelmúltban már összesen mintegy 3 milliárd dollár támogatást, főként kutatási pénzt fagyasztott be a Harvardnál, részben a felsőoktatási intézményben tartott palesztinpárti, Izrael-ellenes tüntetések nyomán.
Az egyetem pert indított a Trump-adminisztrációval szemben a szövetségi források megvonása miatt, mert véleménye szerint a pénz elvételéhez nincs joga a szövetségi kormánynak.
Frissítés: Peking kiáll a kínai diákok mellett
Kína határozottan kiáll külföldön tanuló diákjai és tudósai jogai, illetve érdekei mellett - jelentette ki Mao Ning, a pekingi külügyminisztérium szóvivője pénteken, a tárca szokásos sajtótájékoztatóján.
A szóvivő az amerikai kormány azon legújabb intézkedésére reagált, hogy a Harvard Egyetem ezután nem fogadhat külföldi hallgatókat az Egyesült Államok Diák- és Cserelátogatói Programja (SEVP) keretében.
Mao Ning hangsúlyozta, hogy az amerikai-kínai oktatási együttműködés mindkét fél számára előnyös, és Kína következetesen ellenzi annak politikai célokra való felhasználását. Hozzátette: az ilyen amerikai intézkedések súlyosan rontják az Egyesült Államok nemzetközi megítélését és hitelességét.
A Harvard Egyetem közleményt adott ki arról, hogy az amerikai belbiztonsági tárca a 2025/26-os tanévre megszünteti az intézmény SEVP-tanúsítványát. Az egyetem közölte: ennek ellenére továbbra is elkötelezett amellett, hogy fogadhassa a világ több mint 140 országából érkező hallgatókat és kutatókat - olvasható az egyetem honlapján.
Kínai hivatalos adatok szerint a Harvard külföldi hallgatóinak mintegy húsz százaléka kínai állampolgár.
(MTI nyomán)
Korábban írtuk:
- Washington blokkolta a Harvard egyetem új szövetségi támogatásait
- Így támadja a Harvardot "antiszemitizmus" miatt az Izrael-barát Trump-kabinet