A jelenleg már több mint 1 milliárd aktív felhasználóval rendelkező Telegram üzenetküldő alkalmazás tavaly 540 millió dolláros nyereséget ért el, részben előfizetői számának a növekedésére - közölte a Financial Times a cég adatait ismertetve. 2023-ban a Telegram 173 millió dollár veszteséget könyvelt el.
A dubaji székhelyű csoport jelentése szerint a bevételek 1,4 milliárd dollárra nőttek tavaly az egy évvel korábbi 343 millió dollárról.
Hirdetésekből 250 millió dollár, előfizetésekből 292 millió dollár bevételre tett szert a Telegram, és mintegy 700 millió dollárral gyarapította a bevételt az úgynevezett "partnerségek és az ökoszisztémák", ami azt jelenti, hogy a fejlesztők saját alkalmazásaikat közvetlenül a Telegramba építik olyan területeken, mint a kereskedelem és a játékok.
A Telegram használóinak a száma 2022 végén 700 millió, 2023 végén 800 millió, 2024 végén pedig 900 millió volt.
A Telegram 2 milliárd dolláros bevételt céloz meg 2025-re, ami 46 százalékos éves bővülésnek felel meg, a nyereségét pedig 720 millió dollárra tervezi növelni.
A cégnek annak ellenére sikerült javítania tavalyi eredményein, hogy kétségek merültek fel a csoport jövőjével kapcsolatban, miután az alapítót a francia hatóságok 2024 augusztusában Párizsban őrizetbe vették.
Az Oroszországban született, de jelenleg francia és Egyesült Arab Emírségekbeli állampolgársággal rendelkező Pavel Durov ellen felhozott vádak szerint az üzenetküldő alkalmazását gyerekpornó-terjesztésre, kábítószer-kereskedelemre, csalásra és szervezett bűnözők üzelmeinek bűnpártolására használják. Az ügy még nem záródott le, de akár börtönbüntetés kiszabása is lehet a vége.
John Hyman, a Telegram befektetési igazgatója azt mondta, hogy a Telegram fontolgatja a részvények tőzsdei kibocsátását (IPO), de erre csak akkor kerülhet sor, ha "a piacok barátságosabbá válnak".
A Pavel Durov tulajdonában lévő Telegram körülbelül 1,5 milliárd dolláros kötvénykibocsátást indított kedden 9 százalékos hozammal a meglévő adósságok visszavásárlására és várhatóan már a jövő héten le is zárul az ügylet. Az üzenetküldő az elmúlt négy évben 2,4 milliárd dollár értékben bocsátott ki adósságpapírokat.
(MTI)