Dán-francia bányavállalat kapott szerdán kitermelési engedélyt Grönlandon olyan holdkőzetszerű ásványra, amely forradalmasíthatja, környezetkímélőbbé teheti az alumíniumtermelést.
A grönlandi hatóságok a 30 évre szóló koncessziót a Greenland Anorthosite Mining (GAM) vállalatnak biztosították az ásványkincsekben, földgázban és kőolajban is gazdag - Dán Királysághoz tartozó - autonóm sziget nyugati felében. A céget a francia Jean Boulle Group befektetési cég, valamint Grönland és Dánia befektetési alapjai támogatják.
A szóban forgó ásvány az anortozit, amely a Hold kérgének egyik fő alkotóeleme, s főleg alumíniumból, kovából és kalciumból tevődik össze.
A GAM első körben zúzott anortozitot tervez szállítani az üvegszálas eszközök gyártóinak, amelyeknél a kaolint válthatná ki alapanyagként. A további törekvések arra irányulnak, hogy a bauxitot is kiváltsák az alumíniumtermelésben, csökkentve a károsanyag-kibocsátást.
Naaja Nathanielsen, Grönland ásványi erőforrásokért felelős minisztere a Reuters hírügynökségnek elmondta, hogy reményei szerint a bánya öt éven belül üzemelhet. Nathanielsen szerint az Egyesült Államok geopolitikai érdeklődése Grönland iránt még nem jelentkezett kézzelfogható befektetésként. "Jelenleg a nagy felhajtás még nem eredményezett megnövekedett étvágyat a közvetlen befektetések iránt Grönlandon" - húzta alá. Ugyanakkor az európai partnerekkel zökkenőmentesebbé vált a párbeszéd, ami szerinte nemcsak az amerikai kormány "zajkeltése", de "évek intenzív együttműködésének eredménye".
Az Északi-sarkvidéki térség azt követően került ismét a figyelem központjába, hogy Donald Trump amerikai elnök január 20-i hivatalba lépése óta többször jelezte, hogy szeretné, ha Grönland az Egyesült Államokhoz tartozna, és a törekvést amerikai nemzetbiztonsági érdekekkel magyarázta.
A hatalmas sziget bányászata csak lassan fejlődik, még csak két kisebb bánya működik.
(MTI)