Németország új kormánya a biztonság, a kohézió és a jólét előmozdítására fog törekedni - szögezte le szerdán a német kancellár a parlament alsóházában (Bundestag) elmondott beszédében, egyúttal hangsúlyozta: Berlin minden szükséges pénzügyi eszközt felhasznál annak érdekében, hogy Európa legerősebb hagyományos hadseregét felépítse.

Friedrich #Merz will Deutschland zur stärksten Armee der EU machen – wovon träumt er eigentlich nachts? #Bundestag pic.twitter.com/5U2yEDRTkx

— Michael Neumaier (@realNeumaier) May 14, 2025

Friedrich Merz a "Jólét mindenki számára" kezdetű, egy héttel a beiktatása után tartott beszédében elmondta, sok tekintetben változtatni fognak Németország politikáján, és aláhúzta, hogy az új kormány tisztában van a Németország előtt álló nemzetközi és országos kihívásokkal, a többi között az államháztartás terén is. Mindazonáltal hangsúlyozta azt is, hogy reményei szerint hazája "az emberek kemény munkája és találékonysága révén le fogja győzni a kihívásokat".

Jóllehet elismerte, hogy az ország soha nem élt át ilyen hosszú időszakot gazdasági növekedés nélkül, aláhúzta, hogy hazája "ismét képes lehet a gazdaság olyan hajtóerejévé válni, amelynek az egész világ a csodájára jár". Hozzátette, támogatni kívánják az Európai Uniót abban, hogy "a lehető legtöbb" kereskedelmi egyezményt hozza tető alá.

"Célunk, hogy Németország és Európa olyan erőssé váljon, hogy soha ne kelljen fegyvert használnunk" - jelentette ki továbbá.



Fotó: Bild

Mint mondta, véget kell vetni azoknak az időknek, amikor Németország "egyszerűen tartózkodott az európai politika kulcsfontosságú pontjait érintő szavazástól".

Beszédében a kancellár figyelmeztetett: a Nyugatnak nem szabad megosztottá válnia Ukrajna kérdésében, és hozzátette, azon dolgozik, hogy biztosítsa az Európa és az Egyesült Államok közötti egységet az ukrajnai háború lezárásának ügyében. Hangsúlyozta: a Nyugat nem fogadhat el semmiféle "békediktátumot", rámutatva arra, hogy a háború kimenetele dönti el, hogy Európát és a világot a jog, vagy pedig a zsarnokság és a katonai erő kormányozza-e majd.

"Ukrajna támogatása Európa, Amerika és szövetségesei közös ügye (...) Téved, aki azt hiszi, hogy Ukrajna egyes régióinak elcsatolása kielégítené Oroszországot" - szögezte le.

Merz emellett úgy vélte, Oroszország áll számos európai városban végrehajtott gyilkosság és a tenger alatti kábelek megrongálása mögött, és azt vetette Moszkva szemére, hogy ezen a módon igyekszik destabilizálni Európát.

Lengyelországra kitérve a kancellár elmondta, Varsó legalább olyan fontos szerepet fog játszani Berlin számára az európai politika formálásában, mint Párizs.

A kancellár emellett ismét elkötelezett támogatását fogalmazta meg Izrael felé, amelynek létezését és biztonságát német államérdeknek nevezte, sürgetve a mihamarabbi tűzszünetet a Gázai övezetet irányító Hamásszal, és a területen fogva tartott izraeli túszok azonnali elengedéséért szállt síkra, illetve felszólította a feleket, tegyenek meg mindent az övezetet fenyegető éhínség elhárításáért.

(MTI nyomán)