Feloszlatja magát a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK), a török vezetés ellen több mint négy évtizede harcoló fegyveres csoport döntését a PKK-hoz köthető Firat hírügynökség közölte hétfőn.



Fotó: AFP

A tájékoztatás szerint a döntést - amely egyúttal az Ankara elleni fegyveres harc befejezéséről is rendelkezik - a PKK vasárnapi, Észak-Irakban tartott gyűlésén hozták meg, válaszul a szervezet 1999 óta bebörtönzött vezetője, Abdullah Öcalan ezzel kapcsolatos sürgetésére.

A gyűlésen egyúttal kiemelték, hogy "a PKK küzdelme révén a kurd ügy eljutott a demokratikus megoldás küszöbéig, így (a szervezet) történelmi küldetése véget ért".

A Törökország mellett az Egyesült Államok és az Európai Unió által is terrorszervezetnek minősített PKK döntését a török kormány egyelőre nem kommentálta.

A PKK 1984-ben hirdetett felkelést az ankarai vezetés ellen, az évtizedek során pedig több mint 40 ezren vesztették életüket a harcokban. A szervezet márciusban azzal a feltétellel hirdetett egyoldalú tűzszünetet, hogy megkezdik a béketárgyalások felé vezető keret kidolgozását.

Frissítés: Ankara: biztosítják a zökkenőmentes átmenetet a terrormentes Törökország irányába

Törökország megteszi a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy zökkenőmentes átmenetet biztosítson a "terrormentesség" irányába azt követően, hogy a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) hétfőn bejelentette, hogy feloszlatja magát - közölte a török elnöki hivatal.

Fahrettin Altun, az elnöki hivatal kommunikációs igazgatója az X-en azt írta, nem egy rövid távú, felszínes folyamatról van szó. Minden lépést érzékeny és transzparens módon fognak megtenni - tette hozzá.

A kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) jelentős lépésnek nevezte a PKK döntését egy "terrormentes Törökország" megteremtése felé. "Ha a terrorizmust teljesen felszámolják, akkor új korszak kezdődhet" - írta az X-en Ömer Celik, az AKP szóvivője. Hozzátette ugyanakkor, hogy a feloszlatásról szóló bejelentésnek vonatkoznia kell "a PKK valamennyi ágára és alszervezetére, az összes törvénytelen struktúrára".

A kurdbarát Népek Egyenlőségének és Demokráciájájának Pártja (DEM) egy magas rangú tisztségviselője, Gulistan Kilic Kocyigit a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta: a PKK döntése ajtót nyitott egy új korszak előtt, de a folyamathoz jogi keret szükséges, és lépéseket kell tenni a kölcsönös bizalom megteremtéséhez. A DEM képviselője reményét fejezte ki, hogy ez egy átfogó demokratizációs folyamat kezdete lehet Törökországban.

Necsirván Barzáni, az iraki félautonóm Kurdisztán régió elnöke üdvözölte a PKK "politikailag érett" döntését, és úgy vélte, hogy a szervezet feloszlatása megerősíti a térség stabilitását.

Ez a lépés utat nyit a békés egymás mellett élést és a stabilitást előmozdító párbeszéd előtt. Megteremti egy olyan tartós béke alapjait, amely végre véget vethet az évitizedek óta tartó erőszaknak, fájdalomnak és szenvedésnek - fogalmazott Barzáni közleményében.

(MTI)