A BYD és a Tsingshan továbbra is érdeklődik chilei lítiumüzemek építése iránt, noha a helyi hatóságok állítják, a projektek meghiúsultak – írja a Bloomberg alapján a Portfolio.
Egyik vállalat sem jelentette be, hogy leállította volna chilei beruházásait, és mindketten készek folytatni a párbeszédet az illetékes chilei hatóságokkal – közölte Kína chilei nagykövetsége az X-en közzétett bejegyzésében.
A nagykövetség csütörtök esti válasza azután érkezett, hogy a helyi Diario Financiero című lap arról számolt be, hogy a BYD és a Tsingshan nem folytatja a lítium-karbonát akkumulátor-katódokká alakítását célzó projekteket. Chilei kormánytisztviselők, köztük Aisen Etcheverry szóvivő megerősítették a hírt, mondván a kínai vállalatok a lítiumárak összeomlása után elálltak beruházási szándékaiktól.
A két kínai vállalat 2023-ban nyert hozzáférést a Chilében bányászott lítium kedvezményes áraihoz, de azóta egyik sem kezdte meg az üzemek építését, miközben a globális piac jelentős túlkínálattal küzd.
Lítiumbányában található feldolgozó üzem az Atacama-sivatagban, Chilében (fotó: Cristobal Olivares/Bloomberg)
A BYD esetében az elektromos járművek óriása nem tudott megállapodni a chilei hatóságokkal a projekt feltételeiről. Idén januárban a BYD visszavonta az üzem helyszínére vonatkozó választását – közölte szerdai nyilatkozatában a lítiumkészleteket felügyelő Corfo ügynökség.
A Tsingshan egységének projektjét elhagyottnak nyilvánították, mivel a vállalat soha nem jegyeztette be magát Chilében - közölte a Corfo.
A katódprojektek lehetőséget kínáltak a vállalatoknak, hogy megvessék lábukat a világ legnagyobb lítiumtartalékával rendelkező országban, míg Chile számára elősegítették az akkumulátor-ellátási láncban való előrelépést.
"A vállalatok valójában a kormánnyal kapcsolatos nehézségeken túlmutató problémákat vetettek fel" - mondta Mario Marcel pénzügyminiszter szerdán újságíróknak Santiagóban. "Kerestük a megoldást, de nem sikerült elérni. Ennek ellenére a lítiumstratégia folytatódik" – tette hozzá a chilei politikus.