Az Európai Unió külügyminiszterei hivatalosan is megvitatják Izrael társulási megállapodásának felülvizsgálatát, válaszul a Gázai övezetben kialakult állítólagos „súlyos humanitárius helyzetre és az izraeli hadműveletek intenzitására”. Az EU vezetőit nemigen érdekli, hogy a „súlyos humanitárius helyzet” okozója nem Izrael, hanem a Hamász – írja az Arutz7 nyomán a Neokohn, de a terrorállam ilyen szintű mosdatása a saját termékük, az izraeli lap sem ment el eddig.

A 2000-ben aláírt EU–Izrael társulási megállapodás alapja a „demokratikus elvek és az emberi jogok tiszteletben tartása”. Azonban a Gázában zajló események, különösen „a humanitárius segélyek bejutásának akadályozása és a katonai műveletek fokozása”, egyre több tagállamban váltanak ki aggodalmat.



A zsidók ezeknek a palesztin haláláról sem tehetnek, sőt most is ők az igazi és egyetlen áldozatok, mint mindig (fotó: Abdel Kareem Hana / AP)

Kaja Kallas, az EU külügyi főképviselője a lengyelországi informális külügyminiszteri találkozót követően kijelentette:

A tagállamok frusztrációja óriási, hogy nem tudjuk ezt megállítani.

Hozzátette, hogy a május 20-i hivatalos ülésen napirendre kerülhet a megállapodás felülvizsgálata.

Hollandia már jelezte, hogy nem támogatja a megállapodás fenntartását alapos vizsgálat nélkül. Caspar Veldkamp holland külügyminiszter hangsúlyozta:

Fontos jelezni, hogy mélyen aggódunk a humanitárius segélyek bejutásának folyamatos blokádja és az izraeli hadműveletek fokozása miatt.

Tanja Fajon, Szlovénia külügyminisztere szerint „a világ egyértelműen megbukott az emberiesség próbáján”, és sürgette az EU-t, hogy komolyabban lépjen fel a nemzetközi és humanitárius jog megsértése ellen.

José Manuel Albares, Spanyolország külügyminisztere is felszólalt, hangsúlyozva: „Most fontosabb, mint valaha, hogy Európa hangja felemelkedjen az ellen, ami jelenleg Gázában történik.” Kiemelte az EU ellenállását a terület lakosságának kényszerű áttelepítésével szemben.

Az EU korábbi próbálkozásai Izrael megállapodásainak felülvizsgálatára eddig nem vezettek eredményre, és Kallas is elismerte, hogy a tagállamok között továbbra is jelentős nézetkülönbségek vannak. (Például a vad cionista Orbán-kormányt képviselő Szijjártó mindent el fog követni az izraeli érdekek érvényesüléséért, arra mérget vehetünk – a szerk.)

Az izraeli hadsereg közben új rendszert alakított ki a segélyek elosztására Rafah térségében, amely az IDF ellenőrzése alatt áll.

A civilek csak szigorú ellenőrzés után juthatnak be, mivel Izrael szerint a segélyek korábban a Hamász kezébe kerültek.

Ezt az állítást Donald Trump amerikai elnök is megerősítette a héten (aki elvakult cionistaként és nagyszájú megmondóemberes stílusával nyilván a leghitelesebb forrás a kérdésben – a szerk.).