Kína teljes mértékben bízik abban, hogy képes kezelni az Egyesült Államokkal fennálló kereskedelmi feszültségeket - jelentette ki Hua Csun-jing kínai külügyminiszter-helyettes pénteken, egy nappal azelőtt, hogy Svájcban tárgyalóasztalhoz ülne a kínai és az amerikai delegáció.
"Nem félünk" - fogalmazott Hua egy dél-kínai, Jünnan tartománybeli középiskolában tartott tájékoztatón, hozzátéve, hogy az Egyesült Államok jelenlegi kereskedelempolitikája hosszú távon nem fenntartható, az amerikai lakosság pedig már most érzi a vámháború káros hatásait.
A kínai kormány képviselője hangsúlyozta: Kína nem akar semmilyen formájú háborút, így kereskedelmi háborút sem, az ország lakossága pedig szintén a békés együttműködés híve. Ugyanakkor, ha a valósággal kell szembenézni, Peking kész rá, és "teljes mértékben képes leküzdeni a kereskedelmi háború okozta nehézségeket".
A kínai és amerikai felek között zajló svájci tárgyalásokat a nemzetközi sajtó a kétoldalú vámháború rendezésének első lépéseként értékeli. A megbeszéléseken kínai részről Ho Li-feng miniszterelnök-helyettes, az Egyesült Államok részéről pedig Scott Bessent pénzügyminiszter vesz részt.
Korábban a kínai kereskedelmi minisztérium leszögezte: a vám- és kereskedelmi háborút az Egyesült Államok egyoldalúan indította el. "Kína álláspontja világos: nem akarunk harcolni, de nem is félünk tőle. Ha harcolni kell, a végsőkig kitartunk; ha tárgyalni, az ajtónk tárva-nyitva áll" - állt a tárca nyilatkozatában.
Peking szerint az olyan magatartás, amely szavakban a párbeszédet hirdeti, a gyakorlatban azonban nyomásgyakorlásra, sőt zsarolásra épül, nem vezethet eredményre Kínával szemben.
(MTI)