A litván parlament csütörtökön jóváhagyta a kormány döntését a gyalogsági aknák használatát tiltó ottawai nemzetközi egyezményből történő kilépésről.

A 141 tagú vilniusi parlament jelen lévő képviselői közül 107-en igennel szavaztak az 1997-es ottawai egyezményből történő kilépésre, ellenszavazat nem volt, három képviselő tartózkodott. A határozat fél évvel azután lép hatályba, hogy a kilépésről szóló dokumentumot az ország benyújtja az ENSZ-nek.

Az ottawai egyezmény tiltja a gyalogsági (más néven taposó-) aknák gyártását, kereskedelmét és telepítését, valamint előírja az aknakészletek megsemmisítését és az aknamezők felszámolását.

Lengyelország, Litvánia, Lettország és Észtország - valamennyien az Európai Unió és a NATO tagjai - márciusban jelentették be kilépési szándékukat az egyezményből a szomszédos Oroszország jelentette katonai fenyegetésre hivatkozva.

Lettország után Litvánia a második balti állam, amely a kilépés mellett döntött.

Az ottawai egyezményhez 2003-ban csatlakozott Litvánia, amely kilépését az azóta a térségben "alapvetően megromlott" biztonsági helyzettel indokolta.

A dpa értesülése szerint a kilépésről szóló nyilatkozatot az egyezményből távozó országok együtt nyújtják majd be.

Gitanas Nauseda litván elnök "logikus és következetes lépésnek" nevezte a kilépést, és hozzátette, hogy arról tájékoztatták szövetségeseiket.

"Partnereink tisztában vannak geopolitikai helyzetünkkel, földrajzi fekvésünkkel, és tudják, hogy szükségünk van minden eszközre országunk megvédésére" - fogalmazott az államfő.

Az ottawai egyezményt több mint 160 ország írta alá. Oroszország, az Egyesült Államok és Kína azonban nem csatlakozott hozzá.

(MTI)