Csütörtök délután felszállt a fehér füst, megválasztották a 267. pápát, azonban a személye mindeddig ismeretlen volt. Miközben a tömeg zengte a Viva il papa! felkiáltást, az újonnan megválasztott pápa megjelent a Szent Péter-bazilika homlokzatának középső erkélyén, aki az amerikai Robert Francis Prevost.

Bejelentette, XIV. Leó néven fogja elfoglalni a pápai széket.

Habemus Papam! We have a Pope!

The Cardinals gathered in the Vatican’s Sistine Chapel have elected Cardinal Robert Francis Prevost as the 267th Pope, who took the name Pope Leo XIV. pic.twitter.com/7COawsKvWu

— Vatican News (@VaticanNews) May 8, 2025

Az Ágoston-rendi szerzetesből lett püspök gazdag nemzetközi tapasztalattal rendelkezik. Az Egyesült Államokban született, de szolgálata alatt mély kapcsolatot alakított ki Latin-Amerikával, különösen Peruval, ahol hosszú évekig élt és dolgozott.

The first American Pope, Pope Leo XIV, is Robert Prevost from Chicago, and he gets emotional on the balcony of St. Peter's Basilica at the Vatican.

He is 69 years old and is viewed as a centrist, but is progressive on some key social issues.

Like Pope Francis who championed… pic.twitter.com/SqXqIk0Vdo

— Art Candee 🍿🥤 (@ArtCandee) May 8, 2025

Prevostot püspökként a sokszínűség jellemezte: teológiai és jogi képzettséggel is rendelkezik, ami ritka és értékes kombinációt jelent az egyházi szolgálatban. Vezetői képességei különösen megmutatkoztak, amikor az Ágoston-rend legfőbb elöljárójává választották, így világszerte irányította a rend tevékenységét.



Fotó: Guglielmo Mangiapane / Reuters

Ferenc pápa különös bizalmat szavazott neki, amikor 2023-ban kinevezte a Püspöki Dikasztérium élére, ami az egyik legfontosabb vatikáni hivatal. Ebben a szerepkörben globális hatáskörrel bír a püspökök kinevezésének folyamatában, ami kulcsfontosságú az egyház jövője szempontjából.

Prevost ismert pasztorális érzékenységéről, intellektuális alaposságáról és gyakorlatias megközelítéséről. Többnyelvűsége és kulturális nyitottsága különösen alkalmassá teszi a jelenkori globális egyház kihívásainak kezelésére, írja az Index.

Életrajz

Az új és első amerikai katolikus egyházfő Robert Francis Prevost néven született Chicagóban 1955. szeptember 14-én, francia eredetű családban.

1977-ben szerzett matematikai BA fokozatot, és ugyanebben az évben lépett be az Ágoston-rendbe, 1981-ben tette le az örökfogadalmat, 1982-ben szentelték pappá.

1987-ben Rómában szerzett teológiai doktori fokozatot.

1988-ban Peruba, a trujillói misszióba küldték, hogy a Chulucanas, Iquitos és Apurímac vikariátusokban az Ágoston-rendi jelöltek közös képzését vezesse.

1998-ban kinevezték a chicagói Jó Tanács Anyja tartomány perjelévé, ezért a következő évben visszatért az Egyesült Államokba.

2001-ben megválasztották a rend általános perjelévé, így ő lett a felelős az Ágoston-rend tervezési és irányítási folyamataiért.

Ferenc pápa 2014. november 3-án a perui chiclayói egyházmegye apostoli kormányzójává nevezte ki, ezzel együtt szufári címzetes püspöki méltóságra emelte, 2014. december 12-én szentelték püspökké.

A Szentatya 2020. április 15-én kinevezte a callaói egyházmegye apostoli kormányzójává, majd 2023-ban a Püspöki Dikasztérium prefektusává.

Ferenc pápa 2023. szeptember 30-án bíborossá kreálta a Szent Péter-bazilikában.

Frissítés: a békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő első beszéde

A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.

XIV. Leó a feltámadt Krisztus első köszöntésével kezdte beszédét: "béke mindannyiótokkal!" Szeretném, hogy ez a békeköszöntés belépjen a szívünkbe, eljusson mindenkihez, minden néphez: "Béke legyen veletek!" - mondta.

A feltámadt Krisztus békéje fegyvertelen, lefegyverző béke, alázatos és tartós. Istentől jön, aki mindannyiunkat szeret feltételek nélkül. Kitért arra: még a fülünkbe cseng Ferenc pápa gyönge, de mégis bátor hangja, amellyel megáldotta Rómát és az egész világot húsvét vasárnapjának délelőttjén. "Engedjétek meg, hogy ugyanezt az áldást folytassam: Isten szeret titeket, Isten szeret mindannyiotokat. A rossz nem győzedelmeskedik. Mindannyian Isten kezében vegytok, és ezért félelem nélkül, kéz a kézben Istennel, aki közöttünk van, menjünk előre" - kérte a katolikus egyházfő.

Krisztus tanítványai vagyunk, Krisztus jár előttünk, a világnak, az emberiségnek szüksége van az ő fényére, mint egy hídra, amin keresztül elér minket Isten és az ő szeretete. Segítsétek tehát ti is egymást, hogy hidakat építsetek párbeszéddel, találkozásokkal egyesülve, hogy egyetlenegy nép legyünk mindig békében! - mondta.

Az új pápa köszönetet mondott Ferenc pápának, és megköszönte a bíborosoknak, hogy őt választották, Péter utódjául, hogy együtt járjon velük, mint egyesült egyház keresve a békét, az igazságosságot, és mindig keresve azt, hogy miként tudunk együtt dolgozni férfiak és nők hűségesen Jézushoz, félelem nélkül, hirdetve az ő evangéliumát.

Beszélt arról is, hogy Ágoston-rendi szerzetes és Szent Ágoston idézte: "veletek vagyok keresztény és értetek vagyok püspök". Ebben az értelemben mindannyian együtt tudunk útnak indulni a hazánk felé, amit Isten készített elő számunkra - tette hozzá.

Róma egyházát köszöntve hangsúlyozta: "együtt kell keresnünk, hogy miként legyünk egy misszionárius egyház, egy olyan egyház, amely a párbeszéd hidjait építi és mindig nyitott a befogadásra, az elfogadásra.

Külön, spanyol nyelven köszöntötte a perui chiclayói egyházmegyéjét, ahol különösen érezhető volt, hogy mit jelent a Krisztushoz hűséges egyháznak lenni.

Végül azt hangsúlyozta, hogy "szinodális egyház akarunk lenni, amely mindig úton van, mindig a békét és a szeretetet keresi, és mindig arra törekszik, hogy közel legyen azokhoz, akik szenvednek".

Beszéde végén együtt imádkozta el a téren lévő hívőkkel az Üdvöz légy, Mária! imádságot az egyház új missziójáért, az egész egyházért és a világ békéjéért.

(MTI)