Felfüggesztette az AfD alkotmányellenes, szélsőséges szervezetként való minősítését a német Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal (BfV) – számolt be a Reuters nemzetközi hírügynökség. Egy bírósági közlemény alapján arról írtak, hogy az elhárítás a továbbiakban nem fogja így említeni az AfD-t, amíg a kölni közigazgatási bíróság nem dönt a párt betiltása iránt benyújtott kérelemről.



Fotó: Hannes P. Albert / DPA / AFP

A Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal a múlt héten nyilvánította alkotmányellenes, szélsőséges szervezetté a pártot, ami heves reakciókat váltott ki Németországban. Bizonyos képviselők a párt betiltását is követelték, az AfD viszont a demokrácia elleni támadásként értékelte a szövetségi elhárítás döntését.

Donald Trump amerikai elnök kormánya szintén erősen bírálta a lépést. Marco Rubio külügyminiszter például felszólította a német hatóságokat, hogy vonják vissza a minősítésről szóló határozatot.

A besorolás nem jelentette a párt betiltását, de azért van jelentősége, mert az elhárítás ennek hatálya alatt sokkal szorosabb ellenőrzés alatt tarthatja a pártot, például megfigyeléssel, informátorok toborzásával és lehallgatással.

A bírósági közlemény szerint a minősítés felfüggesztésével együtt viszont az ehhez kapcsoló intézkedéseket is leállítják.

Mindez azon persze nem változtat, hogy az elhárítás egy nem nyilvános, több mint ezer oldalas jelentésben rasszista és muszlimellenes szervezetként írta le a pártot.

Az ügy hátteréhez tartozik, hogy szerdán az amerikai szenátus hírszerzési bizottságának republikánus elnöke, Tom Cotton felszólította az amerikai szolgálatokat, hogy mindaddig szüneteltessék a hírszerzési információcseréjét a német szövetségi elhárítással, amíg a német kormány nem tekinti legitim ellenzéki pártként az AfD-t. Ez azért kritikus lépés az amerikaiak részéről, mert a Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal egyik feladata a terrorizmus elleni küzdelem.

Ez az első fontos lépés a tényleges felmentésünk felé, és így a jobboldali szélsőségesség vádjának elhárítása felé is – értékelték a csütörtökön nyilvánosságra hozott döntést a párt vezetői, Tino Chrupalla és Alice Weidel egy közös nyilatkozatban.

Az AfD-t 2013-ban alapították, és mára Németország második legnépszerűbb pártjává vált.

(Reuters - 24 nyomán)

Korábban írtuk: "Nem demokrácia, hanem álruhás zsarnokság" - jelentette ki Rubio az AfD szélsőjobboldalinak minősítéséről