Görögországnak meg kell akadályoznia az illegálisan a határra érkezők azonosítás nélküli visszafordítását, és biztosítania kell az elszámoltathatóságot a határokon elkövetett jogsértésekért - jelentette ki a strassburgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács emberi jogi biztosa kedden.

Az interneten is elérhető közleményében Michael O'Flaherty aggodalmát fejezte ki a Görögország szárazföldi és tengeri határairól jelentett, az országba illegálisan érkezők gyorsított eljárással végrehajtott visszafordításáról szóló beszámolók miatt.

Az egyéni azonosítási eljárás nélküli visszafordítás miatt nem tudható, hogy az érintetteket esetleg az ellenük elkövetett emberi jogi visszaélések helyszínére küldik-e vissza. Ezzel Görögország az Emberi Jogok Európai Egyezményének, valamint a kötelező érvényű nemzetközi és uniós jogi szabályok megsértését követheti el - figyelmeztetett.

Az emberi jogi biztos aggodalmát fejezte ki a görög határokon elkövetett emberi jogi jogsértések elszámoltathatóságát érintő problémákkal kapcsolatban is. Azt javasolta, hogy az illetékes hatóságok vizsgálják felül a menekültekkel, menedékkérőkkel és migránsokkal szembeni emberi jogi jogsértések kivizsgálását és kezelését célzó elszámoltathatósági mechanizmusokat, és hozzanak intézkedéseket a hatékonyságukat és függetlenségüket érintő hiányosságok kezelésére. Felszólította továbbá a görög hatóságokat annak biztosítására, hogy az emberi jogi szervezetek nyomon követhessék a határokon tartózkodó menedékkérők és migránsok jogainak betartását, valamint hogy ajánlásaikat figyelembe vegyék.

O'Flaherty végezetül annak fontosságát hangsúlyozza, hogy az illetékes görög szerveknek olyan környezetet kell teremteniük, amelyben a civil társadalom, a média és a menedékkérők és migránsok jogait védő emberi jogvédők szabadon és akadálytalanul végezhetik munkájukat.

(MTI)