Donald Trump amerikai elnök vasárnap bejelentette, hogy az Egyesült Államok 100 százalékos vámot vet ki az országon kívül gyártott filmekre, a lépést azzal indokolva a Truth Social közösségi médiumon, hogy az amerikai filmiparra "nagyon gyors halál vár" azok miatt a csábító kedvezmények miatt, amelyek más országok kínálnak a filmkészítőknek.



Illusztráció: TikTok

"Az amerikai filmipar nagyon gyorsan haldoklik. Más országok mindenféle ösztönzőket kínálnak, hogy a filmeseket és a stúdiókat kivonják az Egyesült Államokból. Hollywood és sok más terület is tönkremegy az Egyesült Államokban. Ez más nemzetek összehangolt erőfeszítése, és ezért nemzetbiztonsági fenyegetés. Ez minden más mellett üzenetküldés és propaganda! Ezért felhatalmazom a kereskedelmi minisztériumot és az Egyesült Államok kereskedelmi képviseletét, hogy azonnal kezdjék meg a 100 százalékos vám bevezetését az országunkba érkező minden olyan filmre, amelyet külföldön gyártanak. Azt akarjuk, hogy a filmek újra Amerikában készüljenek!" - fogalmazott Trump a bejegyzésben.

Howard Lutnick kereskedelmi miniszter az X-en azt írta: "rajta vagyunk".

Annak részletei azonban egyelőre nem ismertek, hogy a vámokat hogyan vezetik be. Egyelőre nem világos, hogy a vámok a streamingszolgáltatásokon és a mozikban vetített filmekre is vonatkoznak-e, és az sem derült ki, hogy a gyártási költségek vagy a jegybevétel lenne-e a vám alapja.

A nagy hollywoodi stúdiókat képviselő Motion Picture Association még nem adott ki nyilatkozatot a kérdéssel kapcsolatban.

Trump januárban azzal bízta meg Jon Voightot, Sylvester Stallonét és Mel Gibsont, hogy segítsenek az eddiginél "nagyobb, jobb és erősebb Hollywood" megteremtésében.

A film- és televíziós produkciók már jó ideje Hollywoodon kívül keresnek olyan helyszíneket, ahol a forgatás olcsóbb az adókedvezmények miatt.

Világszerte számos ország nyújt jelentős kedvezményeket a náluk készült filmes vagy televíziós alkotások számára, amivel magukhoz vonzzák a produkciókat. Az Ampere Analysis előrejelzése szerint idén globálisan 248 milliárd dollárt (88 331 milliárd forintot) költenek majd tartalomgyártásra.

A nagy médiavállalatok, köztük a Walt Disney, a Netflix és a Universal Pictures is külföldön, például Kanadában és Nagy-Britanniában forgat.

A ProdPro produkciós platform piackutatása szerint 2023-ban a 40 millió dollárnál nagyobb költségvetésű film- és tévéprojektekre fordított kiadások mintegy fele az Egyesült Államokon kívülre kerül.

Los Angelesben a film- és televíziós produkciók gyártása az elmúlt évtizedben csaknem 40 százalékkal csökkent a régió filmiparát figyelő FilmLA nonprofit szervezet adatai szerint.

A januári kaliforniai erdőtüzek miatt ismét előtérbe kerültek azok az aggodalmak, hogy a producerek és más filmes szakemberek máshová vándorolnának Los Angelesből.

A ProdPro felmérése szerint a következő két évben Kalifornia a hatodik legkedveltebb forgatási helyszín Toronto, Nagy-Britannia, Vancouver, Közép-Európa és Ausztrália után.

(MTI)