Az egészségügy világméretű finanszírozása történelmi kihívásokkal néz szembe amiatt, hogy az adományozók csökkentik a hozzájárulásukat - közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója.
"Emberemlékezet óta a legnagyobb törést éljük át az egészségügy világméretű finanszírozásában" - mondta Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz a WHO genfi székhelyén újságíróknak.
Az idén majdnem 600 millió dollárral kevesebből gazdálkodó WHO 2026-27 évi költségvetését 21 százalékkal, 5,3 milliárd dollárról 4,2 milliárdra tervezi szűkíteni, és csökkenti az alkalmazottai létszámát is a márciusban a Reuters hírügynökség birtokába jutott belső feljegyzés szerint.
A főigazgató szerint mindez jelentős befolyással lesz az emberek egészségére nézve világszerte. Közölte, hogy csökkentik a genfi központ munkatársainak számát, és néhány országban megszüntetik az irodájukat.
Az Egyesült Államok az év elején jelezte kilépését a WHO-ból, azzal vádolva az ENSZ egészségügyi szervezetét, hogy rosszul kezelte a Covid világjárványt és más nemzetközi egészségügyi válságokat. Az amerikai finanszírozás a WHO-nak nyújtott adományok mintegy 18 százalékát tette ki. A kilépés jelzése után a WHO csökkentette költségvetését, de más tagállamok szintén csökkentették fejlesztési hozzájárulásukat.
(MTI nyomán)