Montenegró és Albánia a Három Tenger Kezdeményezés társult államává válik a közép- és kelet-európai európai uniós államokat tömörítő csoport varsói csúcstalálkozóján - jelentette be Andrzej Duda lengyel elnök hétfőn Varsóban.

A lengyel államfő Chris Wright amerikai energiaügyi miniszterrel és Andrej Plenkovic horvát kormányfővel vett részt a Három Tenger Kezdeményezés keddi csúcstalálkozójához kapcsolódó, energiaügyekről szóló beszélgetésen, a Belweder varsói reprezentatív elnöki palotában.

Nyitóbeszédében a lengyel elnök leszögezte: a csúcstalálkozónak különös jelentősége van a jelenlegi geopolitikai helyzet és a Lengyelország keleti szomszédságában zajló háború miatt.

Bejelentette: a csúcstalálkozó során Montenegró és Albánia hivatalosan a Három Tenger Kezdeményezés társult államává, Törökország és Spanyolország pedig a csoport stratégiai partnerévé válik.

A lengyel elnök reményét fejezte ki, hogy az ilyen bővítésnek köszönhetően a tömörülés együttműködése még gyümölcsözőbb lesz.

A Három Tenger Kezdeményezésnek jelenleg 13 európai uniós (EU) ország a tagja. Stratégiai partnere az Egyesült Államok, Japán, Németország és az Európai Bizottság. Társult államként jelenleg két EU-tagjelölt állam, Ukrajna és Moldova vesznek részt a tömörülésben.

A csúcstalálkozón 12 ország elnöke és összesen 23 küldöttség vesz részt. A találkozó plenáris ülését kedd délután szervezik a varsói várban, ennek során a résztvevők összefoglalják a 10 éve alapított Három Tenger Kezdeményezés működésének eredményeit, és megvitatják a további fejlődési irányokat.

A csúcstalálkozóval párhuzamosan szervezik a Három Tenger Üzleti Fórumát, amelyen kedd délelőtt államfői pódiumbeszélgetésre is sor kerül.

A csúcstalálkozón részt vevő Chris Wright hétfőn Varsóban Donald Tusk lengyel kormányfővel is találkozott, a két politikus jelenlétében a Lengyel Atomerőművek (PEJ) állami cég és az amerikai Westinghouse Electric Company aláírták az első lengyel atomerőmű építésének előkészítéséről szóló újabb, áthidaló jellegű megállapodást, miután az előző április elején lejárt.

Az előző kormány idején, 2020-ban jóváhagyott atomenergetikai kormányprogram szerint Lengyelországban az első, Westinghouse AP1000 technológiájú reaktort jövőre kezdik építeni, és 2033-ban helyezik üzembe az észak-lengyelországi Lubiatowo és Kopalino térségében. Újabb tervek szerint az építkezés 2028-ban kezdődik, és az első reaktor 2038-ban áll üzembe.

(MTI)