Már 46-ra emelkedett a szombaton a dél-iráni Bandar-Abbász város kikötőjében történt hatalmas robbanás halálos áldozatainak száma - jelentette hivatalos forrásokra hivatkozva az iráni állami média hétfőn.
A sérültek száma meghaladja az ezret, de többségük már vasárnap elhagyhatta a kórházat. Kétszáz súlyos sérült szorul kórházi ápolásra. Hat embert még eltűntként tartanak nyilván.
A Perzsa-(Arab-) öböl partján fekvő Sahíd Radzsí nevű kikötő az Iránba irányuló konténerszállítmányok fő rakodóhelye, ahol évente mintegy 80 millió tonna árut kezelnek, emellett olajtartályokkal és egyéb petrolkémiai létesítményekkel is rendelkezik. A robbanás, melynek nyomán tűz ütött ki a kikötőben, szombat délután történt, az iráni válságkezelő központ szóvivőjének közlése szerint nagy valószínűséggel az ott nem megfelelően tárolt vegyi anyagok miatt.
A tüzet sikerült ellenőrzés alá vonni, de a tűzoltók még hétfőn is dolgoztak a tragédia helyszínén.
Az iráni hatóságok vizsgálódnak, egyelőre nem adtak ki hivatalos közlést arról, mi állhatott a robbanás hátterében. Ali Hamenei ajatollah, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője felszólította a hatóságokat, hogy folytassanak alapos vizsgálatot annak érdekében, hogy fény derüljön az esetleges gondatlanság vagy szándékosság jeleire. Maszúd Peszeskján iráni elnök szintén átfogó vizsgálatot szorgalmazott, és a helyszínre küldött egy szakértői csoportot.
A közösségi médiában közzétett videókon sűrű, fekete füst gomolygott a robbanás után. Több kilométeres körzetben betörtek az épületek ablakai a detonáció erejétől, és a robajt a kikötőtől 26 kilométerre délre fekvő Kesm szigetén is hallani lehetett. A médiában bemutatott hétfői felvételeken látható, hogy hatalmas károkat okozott a robbanás, számos, egymásra halmozott konténer szénné égett.
Hoszein Zafari, az iráni válságkezelő központ szóvivője szombaton jelezte: korábbi helyszíni ellenőrzéseik során figyelmeztették a kikötőt arra, hogy veszélyt jelenthetnek az ott tárolt anyagok.
A hajózási biztonsággal foglalkozó Ambrey brit magáncég azt közölte: az eset hátterében az állhat, hogy nem megfelelően kezelhették a ballisztikus rakéták előállításhoz szánt szilárd üzemanyagot, amely márciusban érkezett a kikötőbe. Az Ambrey értesülései szerint ammónium-perklorát érkezett két hajón Iránba Kínából. A szállítmányokról először a Financial Times adott hírt januárban.
Az iráni védelmi minisztérium leszögezte: semmiféle katonai szállítmányt nem tároltak a kikötőben.
(MTI)