Kielégítőnek nevezte az iráni külügyminiszter az Egyesült Államokkal folytatott nukleáris tárgyalások folyamatát és ütemét az Ománban szombaton lezárult, harmadik tárgyalási fordulót követően.

Abbász Aragcsi az iráni állami televízióban számolt be arról, hogy mindkét fél "komolyságot és eltökéltséget" tanúsított a nukleáris vita rendezését célzó iráni-amerikai tárgyalások most lezárult harmadik fordulóján.

Az iráni állami média közlése szerint Abbász Aragcsi és Steve Witkoff közel-keleti megbízott ománi közvetítéssel mintegy hat órán át tárgyalt Omán fővárosában, Maszkatban, egy héttel a Rómában tartott második forduló után, amelyet mindkét fél konstruktívnak minősített.

Badr bin Hamad bin Hamud al-Buszaidi ománi külügyminiszter elmondta, hogy a megbeszélések a jövő héten folytatódnak, és az újabb magas szintű találkozót május 3-ára tervezik.

"Irán továbbra is szilárdan kitart az igazságtalan szankciók megszüntetésének szükségessége mellett, és kész arra, hogy bizalmat ébresszen atomprogramja békés jellegével kapcsolatban" - mondta Ománban újságíróknak Eszmail Bakaei, az iráni külügyminisztérium szóvivője.

Donald Trump amerikai elnök a Time magazinnak adott, pénteken megjelent interjújában azt mondta, hogy szerinte meg fognak állapodni Iránnal, de megismételte fenyegetését, hogy Irán katonai fellépéssel számolhat, ha a diplomácia kudarcot vall.

Trump 2018-ban, első elnöksége alatt kivonta országát a 2015-ben Bécsben az iráni atomprogramról Teherán és a nagyhatalmak által megkötött nemzetközi paktumból, és visszaállította az Irán elleni szankciókat. Teherán válaszul fokozatosan felhagyott a szerződésben vállalt kötelezettségeinek teljesítésével. Többek között felgyorsította az urándúsítást. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint jelenleg már 60 százalékos tisztaságú urán előállítására képes, ami közel van a nukleáris fegyver gyártásához szükséges, nagyjából 90 százalékos szinthez.

Marco Rubio amerikai külügyminiszter a napokban kijelentette, hogy Iránnak a megállapodás értelmében teljesen le kellene állítania az urándúsítást, és importálnia kellene az uránt, amelyre atomerőművének működtetéséhez van szüksége.

(MTI)