Helyreállította a román legfelsőbb bíróság a tavalyi elnökválasztás félbeszakításáról és megismétléséről rendelkező alkotmánybírósági határozat hatályát pénteken, így elhárult a május 4-re és 18-ra kiírt újabb elnökválasztás megrendezésének és az eredmény érvényesítésének esetleges jogi akadálya.



Fotó: Shutterstock / Zerbor

A legfelsőbb bíróság jogerős ítéletével megsemmisítette a ploiesti-i táblabíróság csütörtöki végzését, amely egy - a választások megismétlését kifogásoló panaszos beadványának helyt adva - érvénytelenítette a tavalyi voksolást félbeszakító december 6-i alkotmánybírósági határozatot, és a jogerős ítélet meghozataláig fel is függesztette annak hatályát.

A román igazságszolgáltatás szokatlan gyorsasággal reagált a ploiesti-i táblabírósági döntés által előidézett jogbizonytalanságra: az alapfokú végzéstől számított 24 óránál belül az alkotmánybíróság és a ploiesti-i ügyészség is fellebbezett a döntés ellen, a legfelsőbb bíróság pedig - a fellebbezéseknek helyt adva - néhány órán belül meghozta jogerős ítéletét.

Alexandru Vasile, a ploiesti-i táblabíróság közigazgatási részlegének alapfokú végzését meghozó bírája pénteken közzétett húszoldalas indoklásában egyebek mellett arra hivatkozott, hogy álláspontja szerint az alkotmánybíróság több törvénytelenséget is elkövetett december 6-án: egyrészt nem egy óvást elbírálva, hanem "hivatalból" indított eljárás nyomán érvénytelenítette a választást, másrészt felülbírálta saját korábbi határozatát, amelyben előzőleg érvényesítette az első forduló eredményét, és mindezt az óvási határidő lejárta után tette, amikor külföldön már megkezdődött a második fordulós voksolás.

A bíró szerint az alkotmánybíróság - hatáskörét túllépve - valójában adminisztratív intézkedést hozott, ezért a közigazgatási bíróság hatáskörébe tartozik a törvényesség helyreállítása.

Az alkotmánybíróság pénteken beterjesztett fellebbezésében rámutatott, hogy az alaptörvény által előírt feladatai közé tartozik az elnökválasztás törvényességének felügyelete, határozatai pedig megfellebbezhetetlenek és kötelező érvényűek, az ország egyetlen bírósága sem semmisítheti meg azokat.

Az alkotmánybíróság szerint tavaly december 6. óta több mint 200 pert indítottak az országban a választások megismétlését elrendelő határozat ellen, de eddig a ploiesti-i táblabíróság volt az egyetlen, amely nem hárította el illetékességét, és nem utasította el a panaszt.

A bírói függetlenség nem jogosítja fel a bírákat az alkotmány és a jog figyelmen kívül hagyására, és nem azt jelenti, hogy a törvényes előírások érvényesítése helyett saját nézeteik, meggyőződéseik és véleményük alapján ítélkezhetnek - mutat rá az alkotmánybíróság pénteki közleménye.

A román média közben kiderítette, hogy az érvénytelenített tavalyi elnökválasztás első fordulójában az élen végző, és a májusi megismételt választás jelöltjei közül kizárt Calin Georgescu híveinek összehangolt akciója révén nem egy, hanem több mint száz panaszos kérte a tábalbíróságoktól a voksolás megismétléséről szóló alkotmánybírósági határozat érvénytelenítését.

A központi választási bizottság (BEC) már csütörtökön leszögezte, hogy a ploiesti-i táblabíróság végzése nem érinti a megismételt elnökválasztás jogalapját, ezért a választási bizottságok folytatják munkájukat a május 4-i és 18-i voksolás lebonyolítása érdekében.

(MTI)

Korábban írtuk: Folytatódik a román választási szappanopera: egy bíró érvénytelenítette (?) az alkotmánybíróság döntését