Nicusor Dan elnökjelölt, Bukarest jelenlegi független főpolgármestere szerint a román védelmi kiadásokat 2030-ra a bruttó hazai termék (GDP) 3,5 százalékára kell emelni, és úgy véli hogy az ország biztonsága szempontjából elengedhetetlen Ukrajna további támogatása - derül ki a politikussal készített, és a Reuters hírügynökség által csütörtökön közölt interjúból.

A május 4-i választás első fordulója előtt, az Atlasintel közvélemény-kutató által közzétett felmérés szerint George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke megnyerheti az első fordulót a voksok 31,9 százalékával, míg a második helyre esélyes jelölteknél szoros küzdelem várható a korrupcióellenes programot hirdető Nicusor Dan és Crin Antonescu, a kormánypártok közös államfőjelöltje között.

"Szeretném hangsúlyozni, hogy az ukrajnai háború létfontosságú Románia és Moldova biztonsága szempontjából" - mondta az interjúban Nicusor Dan.

A tavaly megtartott elnökválasztást külföldi befolyási kísérlet miatt érvénytelenítette az alkotmánybíróság, és a román ügyészség vádat emelt a győztes Calin Georgescu elnökjelölt ellen, akit később el is tiltottak az indulástól.

Dan szerint helyes volt az alkotmánybíróság döntése a választás törléséről. "Nagyra értékelem, amit a román állam eddig tett, az irány helyes volt és folytatni kell" - hangsúlyozta az 55 éves, főpolgármesterként második ciklusát töltő politikus független jelölt.

Jelenleg mintegy 1700 amerikai katona állomásozik Romániában, a legtöbb a Fekete-tenger partvidékén található Mihail Kogalniceanu légitámaszponton, amelybe Bukarest 2,5 milliárd eurót fektet be, hogy a NATO egyik legnagyobb európai bázisává alakítsa.

Dan szerint Románia a bázist eszközként használhatja arra, hogy az Egyesült Államokat jelenlétének fenntartására ösztönözze.

"Az, hogy az amerikai csapatok a légibázist használják, előnyt jelent számukra a Közel-Keleten gyakorolni kívánt befolyásuk szempontjából. Ezen túl minden a technikai megbeszélésektől függ. Amennyiben Románia tehet valamit az amerikai csapatok megtartása érdekében, akkor azt szeretnénk megtenni" - mondta Dan.

Arról is beszélt, hogy Romániának továbbra is elő kell segítenie az ukrán gabonaexportot, de egyeztetnie kell a román termelőkkel, hogy ne kerüljenek hátrányos helyzetbe.

(MTI)