A növekvő unilateralizmus és a gazdasági protekcionizmus aláássa a globális fejlődést és veszélyezteti a nemzetközi rend stabilitását - jelentette ki egy neves kínai agytröszt vezetője az ENSZ Biztonsági Tanácsának szerdai informális (Arria-formula) ülésén.

Vang Huj-jao (Wang Huiyao), a Kínai és Globalizációs Központ (CCG) elnöke az ENSZ 80. évfordulója alkalmából tartott beszédében hangsúlyozta a többoldalú együttműködés fontosságát, és kijelentette, hogy az ENSZ Alapokmányának alapelvei továbbra is létfontosságúak a béke és a stabilitás szempontjából. Figyelmeztetett, hogy az egyoldalú intézkedések gyarapodása aláássa az évtizedek óta tartó fejlődést.

"A magas vámok, a gazdasági szankciók, a technológiai blokádok - különösen az Egyesült Államok részéről - súlyosan beszűkítik a fejlődő országok kereskedelmi mozgásterét, és aláássák a szegénység enyhítése, az oktatás és az egészségügy terén elért globális haladást" - mondta Vang.

Megemlítette a WTO április 16-án kiadott legutóbbi jelentését, amely 2025-re a globális áruforgalom 0,2 százalékos csökkenését prognosztizálta, és figyelmeztetett, hogy ha a jelenlegi tendenciák fennmaradnak, a zsugorodás mértéke 1,5 százalék is lehet.

Idézte Ajay Banga Világbank-elnököt is, aki a kereskedelmi feszültségek eszkalálódását a globális gazdasági növekedés lassulásával hozta összefüggésbe, valamint Kristalina Georgievát, az IMF vezérigazgatóját, aki nemrég arra figyelmeztetett, hogy a kereskedelmi bizonytalanság "példátlan szintet" ért el, ami miatt az IMF is jelentősen visszafogta globális növekedési prognózisát.

Rámutatott, hogy a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) megalakulása óta hatszorosára nőtt a világkereskedelmi forgalom: az 1994-es 5 billió dollárról 2024-re több mint 33 billió dollárra. A jelenlegi kereskedelmi háborúk azonban veszélyeztetik ezt a fejlődést.

Az amerikai kereskedelmi panaszokat vitatva Vang kiemelte, hogy az Egyesült Államok áruforgalmi deficitje csak egy része a képnek. A szolgáltatások terén ugyanis 300 milliárd dolláros kereskedelmi többletet könyvelhetett el. Ezen túlmenően az Egyesült Államok óriási hasznot húz az amerikai dollár globális szerepéből, amely a globális devizatartalékok mintegy 60 százalékát teszi ki.

A növekvő kihívások ellenére Vang szerint a gazdasági globalizáció továbbra is megállíthatatlanul halad.

Annak jeleként, hogy a többoldalú kereskedelmi együttműködésnek még messze nincs vége, Vang példaként hozta fel Kína több mint 40 legkevésbé fejlett országra vonatkozó nulla vámpolitikáját, valamint az olyan kezdeményezések növekvő befolyását, mint a regionális átfogó gazdasági partnerség (RCEP), valamint az afrikai kontinentális szabadkereskedelmi övezet.

"A világ példátlan kihívásokkal néz szembe. Meg kell erősítenünk az együttműködést és vissza kell térnünk a többoldalú párbeszédhez. Csak így tudjuk megőrizni a békét és előmozdítani a fenntartható fejlődést" - mondta Vang.

(MTI)