Áprilisban 16 hónapja a leglassúbbra csökkent az amerikai magánszektor gazdasági teljesítményének növekedési üteme a londoni S&P Global BMI-felmérésének előzetes adatai alapján.
Az S&P Global kompozit beszerzésimenedzser-indexe (BMI) áprilisra vonatkozóan 51,2 pontra, 16 hónapja a legalacsonyabbra csökkent az előzetes értékek alapján a márciusi 53,5 pontról.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének növekedési ütemét, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodásának ütemét számszerűsíti.
A kompozit index elemeit alkotó szolgáltatóipari és feldolgozóipari BMI-értékek eltérően alakultak, a szolgáltatóipari 51,4 pontra csökkent 54,4 pontról, míg a feldolgozóipari 50,7 pontra emelkedett 50,2 pontról.
A feldolgozóipari BMI jobbnak bizonyult a várt 49,1 pontnál, és így már sorban a negyedik hónapban mutathatta a feldolgozóipar teljesítményének növekedését.
A termelési volumen a márciusi csökkenés után visszatért a növekedés útjára, bár a bővülés marginális volt. Az új megrendelések a belföldi keresletnek köszönhetően kismértékben nőttek, míg az exportmegrendelések jelentősen csökkentek. Eközben azonban október óta először csökkent a munkahelyek száma. Az inputköltségek 2022 augusztusa óta nem látott ütemben emelkedtek a vámok, a kínálati problémák és a gyengébb dollárárfolyam hatására. Ennek megfelelően a kibocsátási infláció 29 havi csúcsra gyorsult. Előre tekintve az üzleti bizalom tavaly augusztus óta a legalacsonyabb szintre esett, amit az emelkedő költségek, a kínálati hiány, a lassuló gazdasági növekedés és csökkenő exportkereslet miatti aggodalmak okoztak.
A szolgáltatóipari BMI értéke kevesebbnek bizonyult a várt 52,5 pontnál. A növekedési ütem lassulása az új megrendelések erőteljes visszaesésének tudható be: a cégek a vámok miatti vásárlói bizonytalanságra és az ingatag gazdasági környezetre hivatkoztak, különösen a külföldi megrendelések esetében. A kapacitások iránti gyengébb kereslet arra késztette a szolgáltatókat, hogy az egyre korlátozottabb munkaerő-ellátottság mellett mérsékeljék felvételi szándékukat. Előre tekintve a jövő évi kibocsátással kapcsolatos hangulat 2022 októbere óta a legalacsonyabb szintre esett az új elnöki adminisztráció gazdaságpolitikájával szembeni bizonytalanság miatt.
"Az áprilisi előzetes BMI-adatok az üzleti tevékenység növekedésének jelentős lassulására utalnak a második negyedév elején a kilátásokkal kapcsolatos optimizmus visszaesése kíséretében. Ugyanakkor az árnyomás erősödött, fejfájást okozva a központi banknak, amelyre egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy a gyengülő gazdaságot támogassa, miközben az infláció emelkedni látszik" - kommentálta a BMI-felmérés megállapításait Chris Williamson, az S&P Global Market Intelligence vezető közgazdásza.
"A kibocsátás áprilisban 2023 decembere óta a leglassabb ütemben nőtt" - folytatta Chris Williamson - "ami azt jelzi, hogy az amerikai gazdaság szerény, mindössze 1,0 százalékos éves szintű GDP-növekedési ütemet mutat. A feldolgozóipar nagyjából stagnál, mivel a vámok esetleges jótékony hatását ellensúlyozza a fokozott gazdasági bizonytalanság, az ellátási láncokkal kapcsolatos aggodalmak és a csökkenő export, míg a szolgáltatási gazdaság a kereslet növekedésének gyengülése közepette lassul, különösen az olyan exporttermékek tekintetében, mint az utazás és a turizmus."
"Az előttünk álló év üzleti feltételeivel kapcsolatos bizalom eközben meredeken romlott a gyártók és a szolgáltatók körében egyaránt, nagyrészt a közelmúltbeli kormányzati politikai bejelentések hatásával kapcsolatos növekvő aggodalmak miatt" - állapította meg az S&P Global vezető közgazdásza.
(MTI)