2025. április 21-én, húsvéthétfőn, életének 89. évében meghalt Ferenc pápa. A katolikus egyházfő régóta küzdött súlyos betegséggel – írja a Vatican News. Halálát Kevin Farrell bíboros jelentette be a Vatikán által kiadott közleményben. Azt mondta: „A bölcsesség és a bölcsesség a miénk, a miénk, a miénk.” Mint fogalmazott: „Kedves testvéreim, mély fájdalommal kell bejelentenem Ferenc szentatyánk halálát. Ma reggel 7 óra 35 perckor Ferenc római püspök visszatért az Atya házába. Egész életét az Úr és Egyháza szolgálatának szentelte."
Arra tanított minket, hogy hűséggel, bátorsággal és egyetemes szeretettel éljük meg az evangélium értékeit, különösen a legszegényebbek és a legelesettebbek javára Mérhetetlen hálával az Úr Jézus igaz tanítványaként mutatott példájáért Ferenc pápa lelkét az Egyetlen és Háromságos Isten végtelen irgalmas szeretetének ajánljuk – fogalmazott a bíboros.
Jorge Mario Bergoglio 1936. december 17-én született Buenos Airesben. Édesapja maga is bevándorló volt, menekült, aki Olaszországból költözött Argentínába, és a vasútnál dolgozó könyvelőként gondoskodott családjáról, Jorgeról és négy testvéréről. A gyermekek édesanyja, Regina Sivori szintén olasz származású volt.
Magyarországon először 2021. szeptember 12-én járt, amikor az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus zárómiséjét mutatta be Budapesten. Pontifikátusa alatt ez volt az egyetlen Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus, amelyen személyesen részt vett. Már ekkor ígéretet tett, hogy amikor lehetősége lesz rá, visszatér hazánkba egy hivatalos apostoli látogatás keretében.
Ferenc pápa kisétál a Nagyboldogasszony-székesegyházból 2019. november 22-én Thaiföldön, Bangkokban (fotó: Paula Bronstein/Getty Images)
A sokat betegeskedő katolikus egyházfő készült a halálra, és ebben is külön utakon járt. Lemondott arról az évszázados gyakorlatról, amely szerint a néhai pápát három, egymásba nyíló, ciprusból, ólomból és tölgyfából készült koporsóban temetik el. A Vatikán 2024-es közlése szerint az egyházfő úgy döntött, hogy egy egyszerű, cinkkel bélelt fakoporsóban szeretne végső nyughelyére kerülni. Azt is bejelentette, hogy több mint egy évszázad után ő lesz az első pápa, akit a Vatikánon kívül temetnek el: a Szent Péter-bazilika helyett a római Santa Maria Maggiore-bazilikában helyezik majd végső nyugalomra – ott, ahol egyházfő minden külföldi útja előtt imádkozott – írja az Index.
Ferenc pápa 2025. február 14-én került kórházba, és pár nappal később kiderült, hogy súlyos, tüdőgyulladással kezelik, ami különösen veszélyes az az ő esetében, mivel fiatal korában a jobb tüdőlebenyének egy részét eltávolították. A Politico szerint a kórházba kerülése előtt a pápa egy bizalmasának már arról beszélt, hogy ezúttal nem éli túl a betegséget, intézkedései pedig arra utaltak, hogy már a reformjaival elért eredményeit próbálta védelmezni.
Ferenc pápa Magyarországon 2021. szeptember 12-én (fotó: Bodnár Patrícia/Index)
A Szentatya nagy tiszteletben állt életében, főleg az intellektualitása és a közvetlensége miatt, ezen pedig az egyház számára kényelmetlen ügyek sem tudtak változtatni lényegesen. Köszönhető volt mindez annak is, hogy regnálása idején több alkalommal is kijelentette, hogy ezeket a problémákat nem szabad eltussolni. Szorgalmazta a párbeszédet a más vallásúak felé, különösen az iszlám felé nyitott, többször is gesztusokat tett a vallás követőinek. A Korán például a béke könyvének nevezte, arab országba is ellátogatott, valamint fontos vallási vezetőkkel is találkozott – írja a Portfolio.
Ferenc halálával a Vatikán vezetője átmenetileg a camerlengo lesz, aki széküresedés (sedis vacante – üres Szentszék) idején felügyeli az Apostoli Kamarát, valamint megszervezi a bíborosi gyűlések időpontját, a pápa temetését és az új pápa megválasztásáról intézkedő konklávét felügyeli. A legfontosabb döntéseket a bíborosok kollégiuma látja el, ám az új pápa megválasztásáig nem hozhatnak fajsúlyos ügyekben döntéseket.
Frissítés: Sorra búcsúznak a vezető politikusok is a pápától
A hétfőn 88 éves korában elhunyt Ferenc pápát "szerető keresztények millióira" utalt részvétüzenetében JD Vance amerikai alelnök, akit a katolikus egyházfő éppen előző nap fogadott a vatikáni Szent Márta-házban lévő rezidenciáján.
"Teljes szívemmel a világ keresztényeinek millióival vagyok, akik szerették őt. Örülök, hogy láthattam őt tegnap, még ha szemmel láthatóan nagyon beteg volt is" - írta az X közösségi portálon a jelenleg Indiában tartózkodó amerikai alelnök.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök mély fájdalmát fejezte ki Ferenc pápa elhunytát követően.
"Nagy ember és nagy pásztor volt, és mi ebben az irányban haladunk tovább. Megváltoztatta a béke irányát" - írta közleményében Giorgia Meloni. "Abban a kiváltságban volt részem, hogy javamra volt a barátsága, a tanácsai és tanításai, amelyek sohasem hiányoztak a megpróbáltatás és a szenvedés pillanataiban" - olvasható a miniszterelnök sajtószolgálata által közzétett közleményben.
Sergio Mattarella olasz államfő mély személyes fájdalmát fejezte ki közleményében, és hangsúlyozta, hogy Ferenc pápa mindig is tájékozódási pont volt a számára.
Michael Martin ír miniszterelnök az elhuny pápa emléke előtt tisztelegve "a modern világban az igazság bajnokának", "a szegények és elnyomottak védelmezőjének" nevezte Ferenc pápát.
"Ferenc pápa a szegények, a társadalom szélére sodródottak és az elnyomottak szószólója volt" - írta Michael Martin az X-en.
Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök az X-en fájdalmát fejezte ki, és üdvözölte az elhunyt egyházfőnek "a béke, a társadalmi igazságosság és legsérülékenyebbek iránti elkötelezettségét".
"Mély örökséget hagy maga után. Nyugodjék békében!" - tette hozzá.
Az elsők között reagáló Emmanuel Macron francia elnök azt mondta, hogy a katolikus egyházfő mindig "a legkiszolgáltatottabbak és a leggyengébbek oldalán állt". Az államfő az Indiai-óceánon található Mayotte szigetén, Franciaország tengerentúli megyéjén tett látogatásán kijelentette: Ferenc pápa halálával egy olyan embert vesztett el a világ, aki "hivatásában egész életében a nagyobb igazságosságért és az emberiség egy fontos eszméjéért, a testvéri emberségért küzdött".
Friedrich Merz német kancellárjelölt "mély szomorúságának" adott hangot Ferenc pápa halála miatt, és tisztelgett egy olyan ember emléke előtt, akit "az alázat és az Isten irgalmába vetett hit vezérelt". Az politikus az X közösségi hálózaton azt írta: az emberek Ferenc pápára "fáradhatatlan elkötelezettségéről" fognak emlékezni, elkötelezett volt "a legkiszolgáltatottabbak, az igazságosság és a megbékélés iránt".
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt mondta, hogy Ferenc pápa "a katolikus egyházon messze túl is emberek millióit ösztönözte alázatával és a leginkább rászorulók iránti oly tiszta szeretetével". Hangoztatta: "Gondolataim mindazokkal vannak, akik ezt a mély veszteséget átérzik". Az X-hálózaton egyben reményét fejezte ki, hogy öröksége "továbbra is egy igazságosabb, békésebb és együttérzőbb világ felé fog vezetni mindannyiunkat".
Sajnálatát fejezte ki Ferenc pápa hétfőn bekövetkezett halála miatt a szélsőségesen filoszemita Javier Milei argentin elnök is, kiemelve az egyházfő "fáradhatatlan harcát a fogantatásból eredő életért" és azon szándékát, hogy "józan mértékletességet vezessen be a Szentszéken".
Közleményében az államfő emlékeztetett arra, hogy Jorge Mario Bergoglio az első argentin volt, akit a katolikus egyház élére választottak 2013-ban és ezt az egyházat "az Isten oltalmába ajánlva és szeretettel irányította a Vatikánból".
Milei az X-en közzétett bejegyzésében megtiszteltetésnek nevezte, hogy ismerhette a pápát, és személyesen megtapasztalhatta jóságát és bölcsességét.
Az elhunyt egyházfőnek a katolikus és az ortodox egyház közötti párbeszéd előmozdításában játszott szerepét méltatva fejezte ki részvétét Ferenc pápa halála miatt hétfőn Vlagyimir Putyin orosz elnök.
"Ferenc pápa a keresztény tanítás hűséges szolgálójaként, bölcs vallásművelőként és államférfiként, a humanizmus és az igazságosság magas értékeinek következetes védelmezőjeként nagy nemzetközi tekintélynek örvendett" - áll a Putyin nevében a Kreml által kiadott közleményben.
Az orosz elnök hangsúlyozta, hogy Ferenc pápaságának egész korszaka alatt aktívan előmozdította az orosz ortodox és a római katolikus egyház közötti párbeszédet, valamint az Oroszország és a Szentszék közötti konstruktív együttműködést.
"Számos alkalommal volt alkalmam kommunikálni ezzel a kiváló emberrel, és örökre a legvilágosabb emléket őrzöm róla" - tette hozzá az orosz államfő.
A brit uralkodó szerint Ferenc pápa könyörületes, az egyház egységét és minden hívő sorsát szívén viselő emberként marad meg a világ emlékezetében. A brit kormányfő a szegény emberek pápájaként méltatta a hétfőn elhunyt katolikus egyházfőt.
III. Károly király a Buckingham-palota által ismertetett megemlékezésében úgy fogalmazott: a szívére nehezedő gyász súlyát enyhíti valamelyest, hogy Ferenc pápa még el tudta juttatni húsvéti üdvözletét az egyházhoz és a világhoz, amelyet egész életében odaadóan szolgált.
A brit uralkodó szerint a néhai egyházfő fáradhatatlan elkötelezettséget tanúsított minden hívő, valamint a mások megsegítéséért dolgozó jóakaratú emberek iránt.
III. Károly felidézte, hogy hitvesével, Kamillával együtt nemrégiben látogatást tett Ferenc pápánál.
A király együttérzéséről biztosította a katolikus egyházat, és mindazokat, akiknek világszerte példamutatásként szolgált Ferenc élete.
Károly és Kamilla két hete járt állami látogatáson Olaszországban. Indulásuk előtt nem sokkal még úgy volt, hogy az uralkodó és hitvese nem találkozik Ferenc pápával, akit február közepétől több mint egy hónapig tüdőgyulladással kezeltek a római Gemelli kórházban, III. Károlyt és Kamillát azonban végül mégis fogadta az egyházfő húszperces magánjellegű audiencián.
Keir Starmer brit miniszterelnök a Downing Street által ismertetett hétfői megemlékezésében úgy fogalmazott, hogy Ferenc a szegények, a leigázottak, az elfeledett emberek pápája volt.
A munkáspárti kormányfő szerint a néhai egyházfő bonyolult, kihívásokkal teli időszakban tanúsított sokszor bátor, de mindig mélységes alázatból fakadó vezetői tulajdonságokat.
Starmer szerint Ferenc pápa közelről ismerte az emberi elesettség realitását, világszerte találkozott olyan keresztényekkel, akik háborúval, éhínséggel, üldöztetéssel és szegénységgel kényszerültek szembenézni, de soha nem veszítette el a jobb világba vetett, hitéből táplálkozó reményét.
A halálhír is emlékeztetőként szolgál Ferenc pápa felhívására, hogy az emberek a különböző vallásokon, származásokon, nemzetiségeken és hiteken átívelő módon viseljék egymás gondját - hangsúlyozta a brit kormányfő hétfői megemlékezésében.
Mindent köszönünk, Szentatya - írta a hétfőn elhunyt Ferenc pápára emlékezve Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-oldalán.
A kormányfő bejegyzésében a pápával közös fekete-fehér képet tettek közzé, amelyre azt írták: búcsúzunk.
(Vatican News, Index, Portfolio, MTI nyomán)