Tunéziában államellenes összeesküvés vádjával 13-tól 66 évig terjedő börtönbüntetésre ítéltek negyven embert, többségükben ellenzéki politikusokat - közölték szombaton ügyvédjeik.
A vádak között szerepel továbbá terrorista csoport alapítása, illetve ahhoz való csatlakozás, az államrend megváltoztatásának szándékával elkövetett támadás, illetve fegyveres támadásra, gyilkosságra és rablásra való felbujtás - idézte a TAP hivatalos tunéziai hírügynökség egy igazságügyi tisztviselőt.
Az ítéleteket, amelyek ellen fellebbezni lehet, három tárgyalást követően hozták meg az ellenzék és jogvédő csoportok tiltakozása közepette.
Az ellenzék politikai indíttatásúnak és Kaísz Szaíd elnök "önkényuralma szimbólumának" minősítette a vádakat. A negyven vádlottból az eljárás márciusi kezdete óta húszan külföldre menekültek.
A hatóságok szerint a vádlottak, akik között korábbi tisztségviselők mellett a hírszerzés korábbi vezetője is szerepel, megpróbálták destabilizálni az országot és megbuktatni Szaídot.
"A hatóságok kriminalizálni akarják az ellenzéket" - mondta még pénteken Nedzsib Sebbi, a Nemzeti Megmentési Front fő ellenzéki koalíció vezetője, aki maga is a vádlottak között volt.
Jogvédő csoportok szerint Szaíd teljes ellenőrzést gyakorol az igazságszolgáltatás felett azóta, hogy 2021-ben az ellenzék által puccsnak minősített akció keretében feloszlatta a parlamentet, menesztette a miniszterelnököt, és rendeleti kormányzást vezetett be. Szaíd feloszlatta a független Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácsot is, és 2022-ben bírák tucatjait bocsátotta el. Az egykori jogászprofesszor Szaíd ezután alkotmányozó népszavazást rendezett, amelynek eredménye szélesebb jogkört biztosít az elnöki hivatalnak. Tavaly októberben pedig választáson elnyerte második hivatali ciklusát.
(MTI)