A tajvani hatóságok először emeltek vádat egy kínai hajóskapitány ellen, akit azzal gyanúsítanak, hogy szándékosan megrongált egy tenger alatti adatkábelt a sziget partjainál - közölte pénteken a tajvani ügyészség.
A februári incidens nyomán tovább fokozódtak a Tajvan és Kína közötti feszültségek, különösen a tengeri infrastruktúrát érő sorozatos meghibásodások miatt.
A vádirat szerint a kínai legénységgel működő, Togóban bejegyzett Hong Tai 58 nevű hajó kapitánya, akit a hatóságok csak Vang vezetéknéven azonosítottak, Tajvan délnyugati partjai közelében vetett horgonyt, megrongálva egy ott futó tenger alatti adatkábelt. A közlemény szerint a kapitány ártatlannak vallotta magát, nem volt hajlandó részleteket közölni a hajó tulajdonosáról, és "elutasító magatartást" tanúsított.
A hajón tartózkodó további hét kínai állampolgár ellen nem emelnek vádat, őket visszaszállítják Kínába - tették hozzá. Az ügyészek hangsúlyozták: ez az első alkalom, hogy Tajvan büntetőeljárást indít tenger alatti adatkábel szándékos rongálása miatt.
A tajvani digitális ügyek minisztériuma közlése szerint idén eddig öt ilyen meghibásodást észleltek, míg 2023-ban és 2024-ben évente három-három esetet regisztráltak. A sziget hatóságai egyre nagyobb aggodalommal figyelik a távközlési hálózatokat érő incidenseket, különösen a Kínához köthető hajók mozgása kapcsán.
A tajvani parti őrség az elmúlt hónapokban megerősítette a tenger alatti infrastruktúra védelmét. Intézkedéseik között szerepel egy mintegy száz hajóból álló "feketelista" is, amelyen olyan, kínai tulajdonhoz köthető hajók szerepelnek, amelyek más országok zászlaja alatt közlekednek Tajvan körzetében - közölték tajvani hatósági források.
Tajvan januárban egy másik, Kínához kapcsolható hajót is meggyanúsított azzal, hogy északi partjai közelében kárt tett egy adatkábelben. A hajótulajdonos akkor tagadta a vádakat.
A tajvani kormány hosszú ideje kifogásolja a "szürke zónás" kínai műveleteket, amelyek célja, hogy közvetlen katonai konfrontáció nélkül gyakoroljanak nyomást a szigetre. Az ilyen tevékenységek közé tartozik például a léggömbös átrepülés vagy a homokkotrás is.
Tajpejben aggodalmat keltett, hogy idén egy másik, kínai kötődésű hajót is meggyanúsítottak egy további adatkábel megrongálásával. Ez arra késztette a haditengerészetet és a civil hatóságokat, hogy fokozzák a sziget nemzetközi kapcsolatai szempontjából létfontosságú tengeralatti adatkapcsolatok védelmét.
Kína szakadár tartományának tekinti a kommunisták polgárháborús győzelme, 1949 óta saját kormányzattal rendelkező Tajvant, és soha nem zárta ki, hogy kész akár erővel is megszerezni az ellenőrzést a sziget fölött.
(MTI)