A román polgári védelem mintegy 600 ezer ember, a lakosság 3,2 százaléka számára tud háború esetén légvédelmi óvóhelyet biztosítani - derült ki a számvevőszék által készített országos felmérésből.

A számvevőszék megállapította, hogy a polgári lakosság védelmét szolgáló óvóhelyek tekintetében a törvényi szabályozás az 1970-es évek szintjén maradt, és mivel Románia azóta nem került fegyveres konfliktusba, a megépült óvóhelyeket nem rendeltetésüknek megfelelően használják. Az óvóhelyekben sokhelyütt egészségtelen állapotok uralkodnak, többségüket átalakították és raktárként használják a tulajdonosok, úgyhogy nem is alkalmasak már arra, hogy menedéket nyújtsanak a lakosságnak - olvasható a jelentésben.

Az ország területén számon tartott 5072 állami vagy magántulajdonban lévő légvédelmi óvóhely közül 2543 (50,1 százalék) használhatatlan, 73 százalékuk pedig 1990 előtt épült. A számvevőszék a tavalyi év során végzett felmérés elkészítését a feszültségek és biztonsági kockázatok által terhelt geopolitikai helyzettel indokolta, amely "jogosan" veti fel a polgári lakosság védelmével kapcsolatos nemzetbiztonsági aggályokat.

A számvevőszék azt tanácsolja a belügyminisztérium alárendeltségében működő katasztrófavédelemnek, hogy dolgozzon ki új koncepciót a polgári lakosság védelmét konfliktushelyzetben szolgáló óvóhelyek kiépítése, illetve a más célra használt meglévő létesítmények helyreállítása érdekében. Romániában az ukrajnai háború első hetében a hatóságok azt ígérték, hogy számba veszik és megpróbálják visszaadni eredeti rendeltetésüknek a légvédelmi óvóhelyeket, amelyeket a panelházak lakóközöségei gyakran raktárként használnak. A katasztrófavédelem 2022 márciusában azonnal közzétette a nyilvántartásában szereplő mintegy 4500 légvédelmi óvóhely címlistáját, de ezek állapotáról azóta nem jelent meg összegzés.

(MTI)