Donald Trump 90 napos vámszünetet jelentett be, amely azonnal hatályba lép – írja a The Guardian és a BBC. Trump a vámok szüneteltetését azoknál az országoknál rendelte el, amelyek nem vezettek be megtorló vámokat az Egyesült Államokkal szemben. Jelenleg 75 ilyen ország van.



Illusztráció: YouTube

„Ezek az országok az én határozott javaslatomra semmilyen módon nem hajtottak végre megtorló lépéseket az Egyesült Államokkal szemben” – írta.

Az amerikai elnök a Truth Social platformon közzétett bejegyzésében hozzátette:

nekik engedélyeztem egy 90 napos szünetet azonnali hatállyal, és erre az időszakra lényegesen csökkentett, 10%-os tarifát.

Trump azt is közölte, hogy közben 125 százalékra emeli a Kínára kivetett vámokat, amelyek szintén azonnali hatállyal lépnek hatályba, „a tisztelet hiányára tekintettel, amelyet Kína tanúsított a világ piacai iránt”. Ezt az elnök szerdán már 104 százalékra megemelte, amire válaszlépésként Kína újabb, 84 százalékos büntetővámmal reagált.

NEW TRUTH SOCIAL FROM PRESIDENT TRUMP:

🇨🇳125% TARIFF ON CHINA
🌎90-DAY PAUSE & LOWERED 10% RECIPROCAL TARIFF FOR OTHER COUNTRIES

🚨EFFECTIVE IMMEDIATELY pic.twitter.com/Gt5Bd6276m

— The White House (@WhiteHouse) April 9, 2025

Az EU szerdán döntött arról, hogy 25 százalékos vámok jönnek amerikai termékekre. A magyar kormány egyébként nemmel szavazott az amerikai termékekkel szembeni európai uniós viszontvámokra.

A Portfólió cikke szerint a tőzsde pozitívan reagált a hírre, és egészen extrém mértékben, 7%-kal emelkedett a Nasdaq. Az S&P 500 és a Dow 5%-os emelkedést mutat. A forint 406,5-ig erősödött az euróval szemben, miután kedvező hírek érkeztek a vámokról.

Frissítés: az emberek félőssé és finnyássá váltak, ezért döntött így a "rugalmas" elnök

Donald Trump szerint Kína megállapodást akar az Egyesült Államokkal - az elnök erről újságírók előtt beszélt a Fehér Háznál azt követően, hogy 125 százalékra emelte a Kínával szembeni vámokat, miközben számos más ország esetében 90 napra felfüggesztette a viszonossági vámok alkalmazását szerdán.

Az amerikai elnök "büszke embernek" nevezte Hszi Csin-ping kínai államfőt, ami megnehezíti, hogy tárgyalásba bocsátkozzon a vámokról kialakult vita közepette.

Kínával azt követően mélyült el a vámok körüli konfliktus, hogy Donald Trump országonként különböző mértékű viszonossági vámrendszere a kínai árukra 34 százalékos vámot tartalmazott. Erre válaszul Kína pótlólagos 34 százalékos vámmal reagált. Ezt követően Donald Trump bejelentette, hogy amiért Kína nem a tárgyalásos utat választotta további 50 százalékos vámmal sújtja Kínát, amire Peking további vámemeléssel reagált, immár 84 százalékra emelve az amerikai termékeket sújtó vámot. A végső amerikai lépés volt a vám 125 százalékra növelése.

Donald Trump újságírói kérdésre a vita ellenére úgy nyilatkozott: a kínai TikTok tulajdonlásáról szóló tárgyalásokban eredményt vár, bár megjegyezte, hogy a jelenlegi helyzetben ebben késlekedés van.

Az elnök részben azzal magyarázta a viszonossági vámok alkalmazásának felfüggesztését Kínán kívül gyakorlatilag minden partner esetében, hogy az elmúlt napokban az emberek kissé "félőssé" váltak azok bevezetésének lehetséges következményei miatt, valamint a kötvénypiacok mozgása is "finnyássá" tett embereket. Hangsúlyozta, hogy ilyen körülmények között fontos a rugalmasság is.

BREAKING: Trump just admitted that he folded on the tariffs because people were getting "yippy" and "afraid."

What do you think China will do now? That's right! They will wait for Trump to fold as well.

The Art of the Deal? Yeah, right! pic.twitter.com/orh4Wq6ae1

— Ed Krassenstein (@EdKrassen) April 9, 2025

Donald Trump az új amerikai vámrendszer bejelentése által elindított folyamat kapcsán azt hangsúlyozta, hogy fenntarthatatlan volt a külkereskedelem eddigi gyakorlata, ami az Egyesült Államok deficitjére épített. "Valakinek meg kellett húznia a ravaszt, és én hajlandó voltam meghúzni" - fogalmazott.

Az amerikai elnök kilátásba helyezte azt is, hogy azon amerikai vállalatok számára kivételeket adjon a vámrendszeren belül, amelyeket a behozatali terhek súlyosan érintenek. Megerősítette azt is, hogy bizonyos szektorokra vonatkozóan továbbra is napirenden vannak különleges vámok, mint a gyógyszeripar és chipgyártás. Ezt azzal indokolta, hogy kritikusan fontos iparágakról van szó, amelyek amerikai termelési bázisát vissza akarja építeni, ehhez pedig a behozatalt vámokkal kell korlátozni.

Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter nem sokkal korábban a Fehér Ház előtt újságíróknak azt mondta, hogy a folyamat, ami szerdán a viszonossági vámok felfüggesztéséhez vezetett, az elnök stratégiájának része volt, amivel tárgyalóasztalhoz ültetett jelenleg már több mint 75 országot. Olyan államokról van szó, amelyek jelezték tárgyalási szándékukat az Egyesült Államokkal való kereskedelmi forgalom kiegyensúlyozására. Ahogy a miniszter mondta, korábban is azt volt az amerikai kormány üzenete, hogy azon ország, amely nem vezet be megtorló jellegű vámokat, engedményre számíthat, tárgyalások formájában.

Azt ígérte, hogy az Egyesült Államok jó hiszemben tárgyal majd, minden partnerrel külön, ezekben pedig Donald Trump is részt vállal.

A kínai ellenállással kapcsolatban Scott Bessent úgy fogalmazott, hogy Peking "öngólt" lőtt, de hozzátette, hogy a kialakult konfliktust nem nevezné vámháborúnak.

Peking pedig ezt üzeni:

"Be cool! Everything is going to work out well" pic.twitter.com/WxPfEBCdem

— Wu Tang is for the Children (@WUTangKids) April 9, 2025

A pénzügyminiszter beszámolt arról, hogy Vietnám képviselőivel már szerdán zajlott tárgyalás, ami azért kiemelten fontos, mert a délkelet-ázsiai országgal folyó kereskedelemben kimagasló az amerikai deficit.

A kereskedelmi megbeszéléseket illetően úgy fogalmazott, hogy "minden az asztalon van". Erre példaként azt említette, hogy az alku része lehet az, ha Japán, Dél-Korea és Tajvan valamilyen módon szerepet vállal az alaszkai cseppfolyósított földgáztermelésben, majd vásárlóként is megjelenik.

2. frissítés: itt a frissített lista

A The Guardian összeszedte, hogy milyen vámokkal kellene szembenézniük a világ országainak az Egyesült Államokba exportálni kívánt áruknál, ha Donald Trump meggondolná magát, vagy letelne a 90 napos moratórium.

Mindössze három ország van jelenleg a világon, amelyek jelen pillanatban jóval magasabb vámot kénytelenek fizetni az Egyesült Államok területére exportált áruk után, a többi ország viszont levegővételhez jutott a 90 napos moratórium miatt. Mexikóra és Kanadára nem érvényes a Donald Trump által bejelentett engedmény, de vannak olyan országok, amelyeknek náluk is jóval több pluszvámot kellene fizetniük, ha nem lenne a három hónapos felfüggesztés.




A fenti táblázatban szerepelnek, de vannak még érdekességek a kivetett vámoknál: például Lesotho 50, Laosz 48, Madagaszkár 47, a földrengéssel is sújtott Mianmar 44, a Falkland-szigetek 41, Irak pedig 39 százalékos vámot fizetne, ha nem lenne a 90 napos moratórium. 

A közös európai vámunióhoz nem tartozó további országok közül Liechtenstein 37, Észak-Macedónia 33 százalékos vámmal kényszerülne szembenézni, miközben Albánia, Törökország, Georgia és Ukrajna sok országhoz képest még jól járna a csupán 10 százalékos vámtarifával.

(24 - MTI - Index nyomán)

Korábban írtuk: Trump a vámháborúról: a seggemet csókolják, meghalnak azért, hogy alkut köthessenek