Ma 1945. május 8-át a második világháború végének és a „náci rezsim” bukásának napjaként tartják számon hivatalosan Németországban. Olyan ez náluk, mint nálunk volt egykor április 4-e. Csak míg Magyarországon legalább az elmúlt évtizedekben vita folyhatott a megítéléséről, a németeknél ez nincs.
Biciklibűnözés Berlinben - 1945-ben még kerékpárjuk is csak engedéllyel lehetett a németeknek - ennek hiánya miatt akarja elvenni ennek a nőnek a tulajdonát egy szovjet katona (forrás: germanhistorydocs.org)
Holott ez ott sem a „felszabadulás ünnepe” volt, ugyanis sok német számára fájdalmas történelmi emlékek fűződnek hozzá. Viszont a szász parlament a CDU támogatásával úgy döntött, hogy hivatalosan is emléknappá nyilvánítja ezt a dátumot ebben a tartományban is, amelyet a történelmi kontextus miatt nem mindenki ünnepel. Míg mások az új kezdetként tekintenek rá, sokan – különösen a keleti tartományokban – a háborús vereség következményeit és a területek elvesztését, a brutális kitelepítéseket és az ezzel járó szenvedéseket élik át újra.
Az 1945-ös év nem csupán a háború végét, hanem a sok ezer német család számára a földjük elvesztését is jelentette. Az elhurcolások és kitelepítések szintén mély nyomot hagytak, és sok ember számára ez a dátum nem csupán egy történelmi esemény, hanem a fájdalom és a veszteség szimbóluma.
Kár ezt szépíteni, Németország totális vereségén egy németnek nincs mit ünnepelnie.
A „felszabadulás” ideológiája, amelyet gyakran a háború végének győzelmi pillanataként tüntetnek fel, a németek számára érzékelhetően nem hozott felszabadulást. A tömeges elhurcolások és a szovjet hadsereg áldozatai mind olyan események, amelyek a mai napig inkább elhallgatott fájdalomként élnek tovább a történelmi tudatban. Nem úgy az úgynevezett holokauszttal. Annak emléke élő valóság a mai napig, alfája és ómegája a „demokratikus” államberendezkedésnek.
Vannak azért ellenhangok Szászországban is. Ugyanis a szászok számára végképp nem felszabadulást jelentett, hanem a totális bolsevik megszállás kezdetét, majd aztán bő 40 évig az NDK diktatúrája alatt éltek. Tiltakozásként a Szabad Szászok nevű mozgalom egy emlékérmét is kiadott, amely arra mutat rá, hogy nincs mit ünnepelni ezen a napon.
Henney Viktor – Kuruc.info